FirmaSpecjalistyczna.pl

Jaki generator pary wybrać do małej sauny? Podpowiadamy

Wybór odpowiedniego pieca do sauny jest kluczowy. Gwarantuje odpowiednią temperaturę i poziom wilgotności powietrza. Jednak równie ważny jest generator pary do sauny. Jaki wybrać, aby spełniał swoje zadanie, zwłaszcza w saunie o niewielkich rozmiarach?

Czym jest generator pary w saunie?

W saunie parowej oprócz pieca, niezbędny jest odpowiedni generator pary. Montuje się go zazwyczaj na zewnątrz pomieszczenia, jednak w odległości nie większej niż 15 metrów. Połączenie wykonuje się z instalacją zimnej wody.

W generatorze pary zimna woda jest następnie doprowadzana do temperatury wrzenia, a następnie w postaci pary wodnej transportowana jest miedzianą rurką w kierunku sauny. Do prawidłowego rozprowadzenia pary wodnej, należy głowicę umieścić nad piecem do sauny.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Najważniejszym kryterium wyboru generatora pary do sauny jest wielkość pomieszczenia, w którym będzie on działał. Inną kluczową kwestią jest fakt, z jaką częstotliwością sauna będzie eksploatowana. Urządzenie wybiera się również pod kątem materiałów, jakie zostały wykorzystane do stworzenia sauny. Jeśli ściany wykonano z marmury lub betonu, które pochłaniają dużą ilość ciepła, generator powinien mieć większą moc.

Wybór mocy generatora pary oblicza się w zależności od wielkości łaźni parowej. Na 1 m3 pomieszczenia powinny stanowić 0,7-0,8 kW mocy. Metoda obliczeniowa jest skuteczna dla typowych łaźni parowych wykonanych z nowoczesnych materiałów gipsowych i akrylowych, dodatkowo wyłożonych kafelkami. Jeśli sauna ma grube ściany, wykonane z cegły, wówczas moc wybranego urządzenia na 1 mnależy zwiększyć o 1,2. Z kolei w sytuacji ogrzewania powierzchni za pomocą podłogi, elektrycznie lub wodą moc generatora pary należy zmniejszyć 2 razy

Niemal wszystkie generatory pary zasilane są energią elektryczną, jednak na rynku można spotkać modele gazowe, które są przeznaczone zarówno do użytku komercyjnego, jak i typowo domowego.

Cena urządzenia uzależniona jest w głównej mierze od producenta, jak również ilości dodatkowych komponentów.

Rodzaje generatorów pary

Aktualnie na rynku istnieje kilka rodzajów generatorów pary. Są to:

  • urządzenia elektryczne,
  • urządzenia na olej napędowy,
  • urządzenia gazowe do łaźni tureckiej,
  • indukcyjne pistolety parowe.

Najpopularniejsze, zwłaszcza w mniejszych saunach, są generatory pary elektrycznej oraz gazowej. Są to urządzenia proste zarówno w instalacji, jak i użytkowaniu. Generator pary składa się z kilku elementów, w tym: wytwornica pary, czyli podgrzewacz wody wraz z kanałem wylotowym, panel sterowania i dodatkowa pompa do podawania dodatków aromatycznych.

Chociaż generator pary nie należy do najtańszych urządzeń, to spełnia kluczową rolę, nawet w saunach o niewielkich rozmiarach. Jednocześnie jest to aktualnie najlepsze rozwiązanie do uzyskania komfortowej temperatury i odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza, znajdującego się w saunie. Pozwala cieszyć się czasem spędzonym w saunie, pozostawiając jedynie przyjemne doznania i wspomnienia.

You might also like