FirmaSpecjalistyczna.pl

Jak zbudować szklarnię krok po kroku?

Szklarnia nawet stosunkowo niewielkich rozmiarów może zdecydowanie poprawić efektywność uprawy roślin bez względu na ich gatunek. Jednak czy potrzebne do jej budowy jest zatrudnienie zewnętrznej firmy? Czy też można się z tym uporać samemu?

Od czego należy zacząć budowę szklarni?

Pierwszą czynnością powinien być wybór materiału do konstrukcji. Najbardziej powszechnymi nie tylko do konstrukcji, ale również do przegród są: drewno, stal oraz aluminium. Określenie konkretnego materiału warunkuje łatwości montażu oraz demontażu, kompozycje szklarni z innymi budynkami czy też cenę.

Zależnie od wybranych materiałów trzeba odpowiednio się przygotować, np. silikon do szyb, dzięki któremu możliwa jest renowacja starych okien, które często wykorzystywane są w szklarni. Silikon szklarski świetnie również sprawi się w procesie szklenia okna lub spoinowania materiałów budowlanych w przypadku wykonywania konstrukcji.

Jak własnoręcznie zbudować szklarnię?

Budowa fundamentu

Jeśli materiał konstrukcyjny jest już wybrany, można określić, czy fundament jest w ogóle potrzebny. Tyczy się to głównie konstrukcji sezonowych.

Od masywności szklarni zależeć będzie, czy do budowy fundamentu wystarczą same betonowe bloczki, czy koniecznością będzie porządny betonowy fundament. Służy on również do  zneutralizowania wpływu wilgoci na wykorzystane materiały budowlane, wspomaga ochronę przed szkodnikami oraz nie dopuszcza do zamarzania gruntu w szklarni.

Wybudowanie konstrukcji

Istotnym aspektem jest impregnacja materiałów, jeśli proces ten nie został wykonany wcześniej. Budowa konstrukcji powinna odbywać się etapowo, oznacza to, że każda ze ścianek musi być montowana osobno.

Drzwi szklarni powinny być umiejscowione od strony zachodniej, wspomaga to wymianę powietrza szczególnie podczas wyjątkowo gorących dni w okresie letnim. Przy montażu drzwi należy również pamiętać o wykorzystaniu zawiasów cechujących się odpornością na wilgoć.

Pokrycie szklarni

Sposobów na pokrycie jest kilka. Zaczynając od folii, która może być najłatwiejszą do wykorzystania, jednak cechuje się najniższą trwałością ze wszystkich dostępnych materiałów.
Do pokrycia można też wykorzystać stare okna, jednak przy ich montażu należy pamiętać o kilku ważnych aspektach, ten rodzaj powierzchni ochraniającej wymaga solidnych połączeń oraz uszczelnień.

Niezwykle pomocny okazać się może klej Lakma, który okaże się nie tylko pożyteczny w uszczelnieniu, ale również można dzięki niemu wzmocnić pokrycie szklarni poprzez naklejenie dodatkowych szyb na każde z okien. Do wykonania precyzyjnych połączeń również konieczne będą wkręty do drewna.

Jednym z wyjść jest też wykorzystanie płyt poliwęglanowych. Jest to materiał, który można docinać do własnych potrzeb, cechuje się on również elastycznością. Przy zastosowaniu poliwęglanu ważne jest dobór odpowiednich materiałów, które po zetknięciu z nim nie będą powodować żadnych reakcji chemicznych.

Budowa szklarni – podsumowanie

Początkowo należy określić materiał do budowy konstrukcji oraz rodzaj pokrycia i rozmiar szklarni. Masywność szklarni będzie miała też duży wpływ na fundamenty.
Aby określić koszty budowy potrzebny będzie wstępny projekt uwzględniający powyższe parametry, jednak do jego wykonania nie będą potrzebne wysokie umiejętności architektoniczne, można go wykonać również w domowym zaciszu, wzorując się na szablonach znalezionych w internecie.

Do procesu budowy szklarni należy również przygotować odpowiednie narzędzia czy też konkretne produkty pomagające w uszczelnieniu jak i wzmocnieniu konstrukcji np. jak klej Lakma czy silikon szklarski.

You might also like