FirmaSpecjalistyczna.pl

Jak sposób obróbki kamienia wpływa na jego właściwości estetyczne i funkcjonalne?

Marmur i trawertyn to kamienie naturalne, które są ozdobą wielu mieszkań i biur. Zanim trafią na ścianę, podłogę, czy staną się elementem blatu kuchennego lub schodów są poddawane odpowiedniej obróbce. Sprawdź, jak wpływa na właściwości funkcjonalne oraz estetyczne tych wyjątkowych kamieni.

Elegancki połysk, rustykalny wygląd – dostosuj wygląd trawertynu do aranżacji wnętrz

Trawertyn to kamień, który wykorzystywany jest coraz chętniej przez osoby zajmujące się budownictwem i aranżacją wnętrz. Jednak tak naprawdę nie jest to żaden nowy materiał – jego walory estetyczne i praktyczne doceniali już starożytni Rzymianie. Fakt, że od tej pory trawertyn nie stracił na popularności, świadczy o tym, że jest to wyjątkowy kamień. Wśród jego głównych zalet wymienia się m.in. trwałość, uniwersalność i ponadczasowość.

Jeśli również chcesz wykorzystać jego właściwości, urządzając mieszkanie lub biuro, poznaj metody obróbki trawertynu. Poszczególne z nich pozwalają na dostosowanie jego wyglądu do aranżacji wnętrz.

  • Żywicowanie – polega na wypełnieniu płytek trawertynowych przezroczystą żywicą. Dzięki temu stają się gładkie, a co najważniejsze łatwo je czyścić. Dlatego materiał poddany tego typu obróbce sprawdzi się szczególnie w miejscu, gdzie zabrudzenia powstają wyjątkowo łatwo (np. kuchni, pomieszczeniach o dużym na natężeniu ruchu).
  • Szpachlowanie – taki sposób obróbki, podobnie jak żywicowanie sprawia, że płytki stają się gładkie i łatwe do utrzymania w czystości. Różnica polega na tym, że zamiast żywicą wypełnia się je szpachlą (w kolorze podobnym do kamienia), a następnie poddaje szlifowaniu.
  • Polerowanie – po takiej obróbce, trawertyn zyskuje elegancki połysk. Dlatego tego typu płytki są chętnie wykorzystywane do aranżacji biur oraz salonów.
  • Bębnowanie – pozwala osiągnąć rustykalny, nieco antyczny wygląd płytek.

Marmur – ponadczasowe piękno pod różną postacią

Marmur to symbol ponadczasowej elegancji. Oprócz walorów estetycznych wyróżnia się również tym, że jest odporny na uszkodzenia, trwały i dostępny w różnych kolorach. To wszystko decyduje o tym, że od lat spotkać go można w wielu domach.

Zanim marmur trafi do konkretnego pomieszczenia, musi zostać poddany odpowiedniej obróbce. Dzięki niej elementy marmurowe zyskają wielkość oraz wygląd, na którym Ci zależy. Jeśli chodzi o cięcie, to wykonywane jest za pomocą nowoczesnych, zautomatyzowanych maszyn.

Oprócz cięcia marmur poddawany jest innym metodom obróbki, dzięki którym zyskuje oryginalną fakturę. Do jednych z najpopularniejszych należy polerowanie – sprawia, że powierzchnia płytek i innych elementów z marmuru zyskuje zachwycający połysk.

A może należysz do osób, które preferują matowe wykończenia? W takim razie metodą obróbki, która bardziej przypadnie Ci do gustu, będzie szczotkowanie. Dzięki niemu barwa marmuru jest bardziej nasycona (i to bez konieczności użycia impregnatu). Poza tym kamień staje się matowy, a przy tym zachowuje antyczny wygląd – nie bez powodu mówi się, że jego faktura jest „antykowana”.

You might also like