FirmaSpecjalistyczna.pl

Izolacja akustyczna ścian – o czym warto pamiętać?

Według polskich norm prawnych poziom hałasu w pomieszczeniach nie powinien przekraczać 40 dB w dzień i 30dB w nocy. Dlatego tak ważna jest poprawna izolacja ścian – tak, by mieszkało nam się komfortowo. O czym więc warto wiedzieć?

Hałas – jak się przed nim zabezpieczyć?

Oczywiście, łatwiej jest zabezpieczać ściany przed zbytnim przepuszczaniem dźwięków już na etapie budowy. Jednak Ci, którzy wprowadzają się o już gotowych budynków, muszą akceptować lub pooprawiać istniejące rozwiązania. Na szczęście izolacja akustyczna ścian wewnętrznych nie jest bardzo skomplikowana i istnieją sposoby, które sprawdzą się i w bloku i w starej kamienicy. Zacznijmy od tego, który jest zdecydowanie najefektywniejszy. To dołożenie do istniejących ścian płyt kartonowo – gipsowych na metalowym stelażu. Najczęściej  w przestrzeń między nimi dodaje się wełną mineralną, np. Ursa, a do ściany dokleja jeszcze folię akustyczną. To z pewnością sposób, który daje najlepsze efekty i zapewnia odczuwalne zmniejszenie hałasu w pomieszczeniu. Jednak pamiętajmy, aby zwrócić szczególną uwagę na wypełnienie. To ono będzie pochłaniało dźwięki i musi być jak najwyższej jakości . Powinno być więc na tyle sprężyste alby dało się łatwo je szczelnie ułożyć, a jedocześnie mieć gęstość nie mniejszą niż 30kg/m3. Szerokość takiej wełny to ok 5 – 10 cm. Tutaj warto napisać o jedynym minusie takiej metody – w małych pomieszczeniach dodatkowo je ona zmniejszy, zabierając z powierzchni pokoju szerokość wełny i płyt na każdej ścianie. Jeśli jednak możemy sobie na to pozwolić – zdecydowanie warto wybrać taką metodę, szczególnie że zapewnia ona izolację dźwiękową na poziomie dodatkowych 20dB.

Jeśli nie wełna to co?

Istnieją oczywiście inne, choć mniej efektywne, sposoby izolacji akustycznej ścian wewnętrznych. Są one dedykowane przede wszystkim takim pomieszczeniom gdzie albo nie ma miejsca na dodatkowe zmniejszenie powierzchni albo nie możemy dostawić ściany (np. mieszkanie wynajmowane). Jednym z nich są specjalne ekrany akustyczne. Nie wyciszą one pomieszczenia tak dobrze, jak wełna mineralna, ale pomogą trochę zmniejszyć poziom hałasu. Jeśli problemem jest powierzchnia, możemy użyć ekranów dźwiękoszczelnych, które mają ok 5 cm grubości. Je także montuje się na metalowym rusztowaniu, jednak są znacznie cieńsze. Jeśli nie mamy możliwości takiego montażu, pozostaje mata akustyczna lub mata z korka, będące po prostu okładziną ścienną. Tu wyciszenie jest niestety najmniejsze.

Jak widać, istnieje wiele sposobów na zmniejszenie uciążliwego hałasu w mieszkaniu. W dodatku z najefektywniejszym, czyli panelami z płyt uszczelnionymi wełna mineralną, poradzi sobie nawet majsterkowicz – amator. Kluczowa jest tylko staranność wykonania. Każdy może wybrać więc coś, co mu odpowiada i cieszyć się życiem w upragnionym spokoju.

You might also like