FirmaSpecjalistyczna.pl

Gaz płynny propan – synonim ekologii

Szukając nowoczesnych i ekologicznych sposobów na ogrzewanie domu napotykamy oferty wykorzystania samo odnawialnych źródeł energii, których wdrożenie jest niestety nadal bardzo drogie. Równie przyjazną dla środowiska metodą ogrzewania, która jednocześnie nie zrujnuje domowego budżetu, jest wykorzystanie gazu propan. Jest to rozwiązanie korzystne pod wieloma względami, między innymi – dzięki swojemu czystemu składowi chemicznemu, gaz propan w ostatnim czasie stał się synonimem ekologicznego ogrzewania. Tak więc w trosce o środowisko naturalne, warto postawić na gaz propan.

Gaz propan na tle innych paliw opałowych

Jeśli chcielibyśmy porównać gaz propan do innych paliw opałowych pod kątem jego ekologii i przyjazności dla środowiska, to deklasuje on konkurencję już w przedbiegach. Część paliw opałowych jest nie tylko toksyczna w procesie spalania, ale jeszcze na etapie ich pozyskiwania. Z pewnością nie trzeba nikogo uświadamiać, jak niszczycielsko na atmosferę działa spalanie węgla kamiennego. W procesie tym uwalniana jest ogromna ilość węglowodorów aromatycznych oraz gazów zaliczanych do tak zwanej niskiej emisji. Ponadto spalanie węgla kamiennego to również zwiększenie produkcji smogu, który z każdym rokiem jest coraz większym problemem w wielu polskich miastach. Najnowsze badania pokazują, że spalanie ekogroszku wcale nie jest takie obojętne dla środowiska. I choć z pewnością lepiej zdecydować się na ekogroszek, niż na węgiel kamienny, to należy zadać sobie pytanie czy rzeczywiście warto, skoro istnieje lepsza alternatywa?

Taką właśnie jest wykorzystanie gazu propan. Jest on ekologiczny na każdym etapie, poczynając od pozyskiwania, a na spalaniu kończąc. Pozyskiwanie gazu propan odbywa się niejako mimochodem. Gaz propan jest bowiem produktem ubocznym rafinacji ropy naftowej. Oznacza to, że nie jest to proces celowy, a tym samym nie generuje nadmiernych zanieczyszczeń do środowiska – zarówno jeśli chodzi o atmosferę, jak i o gleby oraz wody gruntowe.

Ekologiczne spalanie gazu propan

Spalanie gazu propan to kolejny proces związany z tym paliwem, który nie obciąża środowiska. Wybierając ogrzewanie gazem propan zmniejszamy ilość węglowodorów aromatycznych uwalnianych do atmosfery, niskiej emisji, jak również smogu. Gaz propan w swoim składzie chemicznym nie posiada siarki, co znacząco przyczynia się do jego ekologiczności. W procesie spalania gazu propan, jak w każdym tego rodzaju procesie, powstają produkty uboczne. Jednak znacznie istotniejsze jest to, jakie będą to substancje.

W efekcie spalania propanu wytworzona zostaje niewielka ilość dwutlenku węgla oraz czysta woda. Ilość dwutlenku węgla powstająca przy spalaniu propanu jest nieporównywalnie mniejsza, niż ta uwalniana do atmosfery w efekcie spalania innych paliw. Drugim składnikiem „spalin” z gazu propan jest czysta woda. Ta z kolei z powodzeniem może zostać odprowadzona do kanalizacji. Ekologia w najczystszej postaci!

Kotły kondensacyjne w służbie ekologii

Kotły kondensacyjne to nowoczesne urządzenia, których zadaniem jest zwiększenie wydajności spalania gazu propan. Z jednej strony jest to zabieg ekonomiczny, który pozwala jeszcze bardziej zaoszczędzić na ogrzewaniu. Z drugiej jednak strony należy spojrzeć na kondensację pod kątem ekologicznym. Zjawisko kondensacji wykorzystywane w kotłach tego typu powoduje skraplanie pary wodnej, będącej efektem ubocznym spalania propanu, a następnie odzyskanie z niej części ciepła i wprowadzenie go do obiegu grzewczego. Dzięki temu można uzyskać więcej ciepła z tej samej porcji gazu, zmniejsza się tym samym zużycie gazu przy zachowaniu komfortowej temperatury w pomieszczeniach.

Jeśli jednak rozważyć aspekt ekologiczny, to kondensacja przyczynia się do obniżenia temperatury spalin. Można dzięki temu zminimalizować swój wkład w globalne ocieplenie klimatu. Wydaje się, że jedno gospodarstwo domowe nie ma znaczenia w skali światowej. Jednak to właśnie od takich małych kroków zaczynają się wielkie zmiany. Warto więc rozpocząć swoją ekologiczną przygodę i mieć satysfakcję z wkładu własnego w ochronę środowiska i polepszenie jego stanu, może nie na skalę globalną, a jedynie lokalną. Jednak od kogo zacząć ulepszanie świata jeśli nie od siebie? Najlepiej zrobić to z gazem propan.

Źródło: LPG Direct – dostawca gazu grzewczego i LPG

You might also like