FirmaSpecjalistyczna.pl

Czyszczenie elewacji – przegląd najlepszych środków

Elewacja jest jednym z najważniejszych elementów każdego budynku. Z jednej bowiem strony pełni funkcję dekoracyjną, z drugiej zaś izoluje pomieszczenia przed chłodem. Niestety wskutek rozmaitych czynników zewnętrznych z czasem ulega zabrudzeniu, co obniża jej atrakcyjność wizualną i może się przełożyć na poważne uszkodzenie murów. Aby temu zapobiec, warto regularnie stosować profesjonalne środki do mycia elewacji.

Niekiedy wystarczy ciepła woda i szczotka

Zabrudzenia na elewacji powstają m.in. z powodu niekorzystnej lokalizacji danego obiektu (np. obok ruchliwej ulicy bądź zakładu przemysłowego), wzmożonego smogu, nieprawidłowego montażu termoizolacji albo nadmiaru wilgoci, która sprzyja rozwojowi kolonii grzybów, pleśni, glonów czy mchów. Do usuwania kurzu, błota i niezbyt głębokich nalotów zaleca się używanie nowoczesnej myjki wysokociśnieniowej z opcją podgrzewania wody. Pozwala ona na komfortowe czyszczenie w zakresie temperatur od 60 do maksymalnie 80 stopni Celsjusza, co daje rezultat w postaci szybkiego rozpuszczania umiarkowanych osadów. W tym przypadku specjalistyczne środki do mycia elewacji zazwyczaj nie są konieczne, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by po nie sięgnąć. Oczywiście dla zwiększenia efektywności trzeba zastosować ręczną szczotkę ze średnio-twardym włosiem, pamiętając jednak o powstrzymaniu się przed zbyt silnym szorowaniem powierzchni (ryzyko mechanicznego uszkodzenia materiału wykończeniowego).

Duże stężenie składników aktywnych stanowi często prawdziwe wybawienie

Jeśli ściany zewnętrzne budynku pokrywa gruba warstwa brudu lub osadu organicznego, to wówczas wyjątkowo rozsądnym rozwiązaniem okazują się chemiczne środki do mycia elewacji dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Przy czyszczeniu podłoża z kamienia naturalnego i sztucznego najlepiej postawić na dedykowany preparat zasadowy o odczynie 14 pH, rozcieńczony w wodzie według proporcji podanych na opakowaniu. Należy go nanieść za pomocą klasycznego spryskiwacza, a następnie zmyć pod ciśnieniem około 10 bar. Z kolei powierzchnie tynkowe – podatne na osiadanie grzybów i pleśni – warto potraktować detergentem o właściwościach odkażająco-grzybobójczych. Pomoże on w usunięciu niepożądanych naleciałości, a dodatkowo stworzy swoistą powłokę ochronną. Wyróżniamy jeszcze środki do mycia elewacji:

  • ceglanych – chodzi głównie o preparaty na bazie kwasów przeznaczone do nakładania pędzlem
  • drewnianych – delikatne płyny biobójcze o neutralnym ph to strzał w dziesiątkę
  • metalowych – tutaj nie obejdzie się bez płynów alkalicznych o działaniu antykorozyjnym.

Jak wynika z powyższego artykułu, środki do mycia elewacji są bardzo skuteczne i jednocześnie wygodne w eksploatacji. Podstawowym warunkiem jest dostosowanie takiego specyfiku do rodzaju powierzchni oraz poziomu intensywności zabrudzenia.

You might also like