FirmaSpecjalistyczna.pl

Czy w krajach Unii Europejskiej pies musi posiadać paszport?

Osoby decydujące się na wyjazd za granicę i posiadające czworonożnych przyjaciół, których pragną zabrać ze sobą, powinny zorientować się, co powinny zrobić przed wwiezieniem czworonoga do innego kraju.

Wyjazd zwierzaka do krajów Unii Europejskiej

Jeśli decydujemy się na wyjazd do jednego z krajów członkowskich Unii Europejskiej, nie potrzebujemy żadnego paszportu. Wystarczy nam dowód osobisty. Ale jakie dokumenty w takim przypadku potrzebuje nasz pies? W większości krajów Unii Europejskiej obowiązują jednolite przepisy i wymagania dotyczące podróżowania ze zwierzętami. Według prawa wspólnoty pies musi posiadać:

– tatuaż identyfikacyjny lub chip,

– paszport dla zwierząt

– zaświadczenie o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

Dodatkowo istnieje przepis dla psów w wieku poniżej 3 miesięcy. Wymagane jest wówczas zezwolenie Urzędu ds. Rolnictwa. Takowe zaświadczenie mogą jednak uzyskać tylko obywatele krajów, w których nie występuje ryzyko wścieklizny.

Chip, paszport i szczepienie przeciwko wściekliźnie

Chip jest to urządzenie wielkości ziarenka ryżu, które wszczepiane jest przez lekarza weterynarii. Zabieg trwa tylko parę sekund i jest bezbolesny dla naszych czworonogów. Umieszcza się go w lewej stronie szyi lub w skórze między łopatkami. Jest on 15-cyfrowym numerem identyfikacyjnym zwierzęcia, który niezbędny jest do założenia paszportu; odczytuje się go za pomocą specjalnego czytnika. Zaleca się zgłoszenie numeru chipa dla psa do jak największej ilości baz, gdyż nie wszystkie ze sobą współpracują i wymieniają się danymi. Wskazówką dla posiadaczy czworonogów z zarejestrowanej hodowli jest fakt, że takie zwierzęta, w większości przypadków posiadają tatuaż w uchu lub pachwinie, zatem chipowanie nie jest już konieczne. Koszt takiego chipowania oscyluje w granicach kilkudziesięciu złotych, zazwyczaj ok. 70 zł.

Jeśli chodzi o paszport dla psa, można go wyrobić w lecznicach weterynaryjnych. Koszt mieści się również w granicach kilkudziesięciu złotych. Paszport ważny jest jedynie w krajach Unii Europejskiej oraz Norwegii, Szwajcarii, Lichtensteinie, Monako, Watykanie, Andorze i na Islandii. Dane, które muszą znajdować się w paszporcie (wypełnia je lekarz weterynarii):

– numer i data wszczepienia chipa,

– data ostatniego szczepienia przeciwko wściekliźnie (tego szczepienia wymaga właściwie każde państwo),

– przed podróżą do UK, Finlandii, Szwecji – zaświadczenie o przeprowadzonym leczeniu przeciwko tasiemcowi,

– przed podróżą do Irlandii i na Maltę – zaświadczenie o przeprowadzonym leczeniu przeciwko tasiemcowi i kleszczom.

Natomiast szczepienie przeciwko wściekliźnie wymagane jest praktycznie przez każde państwo. Tutaj ważne jest, aby zachować odpowiednią kolejność. Najpierw wszczepiamy chip, następnie wykonujemy szczepienie przeciwko wściekliźnie. Należy również pamiętać o tym, że szczepienie powinno być wykonane dopiero po ukończeniu przez zwierzaka 3. Miesiąca, i jeśli jest to pierwsze szczepienie lub ostatnie było wykonane ponad rok temu (365 dni), nabiera ono ważności dopiero po 21 dniach. Jednak gdy jest już to kolejne szczepienie, wykonywane regularnie co roku, szczepienie ważne jest już w dniu jego wykonania. Koszt szczepienia wynosi 30 zł.

Wszystko podczas jednej wizyty

Podsumowując, formalności, które konieczne są do załatwienia przed wyjazdem za granicę z naszym pupilem, nie są bardzo wymagające i czasochłonne. Tak naprawdę wszystko można załatwić podczas jednej wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Należy jednak pamiętać, że zwierzaki, które mają mniej niż 12 tygodni mają zakaz podróżowania po innych krajach.

You might also like