FirmaSpecjalistyczna.pl

Budowa domu z drewna – na co zwrócić uwagę?

Budowa drewnianych domów do niedawna była domeną miast i miasteczek położonych na Podhalu czy Suwalszczyźnie. W ostatnich latach takie konstrukcje stają się jednak coraz popularniejsze w innych częściach naszego kraju. W jaki sposób powstaje dom z bali? Na co zwrócić uwagę decydując się na drewnianą konstrukcję budynku?

Budowę drewnianego domu rozpoczynamy od… betonowych fundamentów

Pomimo że cała konstrukcja takich domów powstaje z drewna, to fundament wykonywany jest z klasycznych materiałów budowlanych. Nie obejdzie się więc bez betonu i stali. Musimy pamiętać, że fundament pod dom drewniany musi być wykonany niezwykle precyzyjnie. Należy dokładnie zwrócić uwagę na jego wymiary, bo błędy na tym etapie spowodują, że bale, które pojawią się na naszej budowie za kilka tygodni, mogą nie pasować wymiarami do fundamentu.

Całość rozpoczyna się od prac ziemnych, po wykonaniu odpowiednich otworów w ziemi należy przystąpić do wylewania ławy betonowej, która zbrojona jest stalą budowlaną. Kolejnym krokiem jest wznoszenie ścianek fundamentowych, które przeważnie wykonuje się z bloczków betonowych. Ważne, by dobrze wykonać hydroizolację fundamentów, co zapobiegnie kapilarnemu podciąganiu wilgoci do drewna.

Po zasypaniu fundamentów piaskiem i wylaniu ślepej wylewki można przystąpić do prac naziemnych, a kolejnym krokiem będzie już budowa domu z drewna, bez wykorzystania betonu i stali!

Budowa ścian zewnętrznych

Sam proces wznoszenia ścian jest bardzo szybki i wprawna ekipa remontowo-budowlana poradzi sobie z nim w kilka dni. Należy pamiętać, że drewniane ściany muszą zaczynać się przynajmniej 30 cm nad poziomem gruntu. Przepis ten zapewnia lepszą izolację drewna od niekorzystnych warunków panujących przy samym gruncie.

Drewniane ściany z bali wznoszone są w konstrukcji węgłowej, na zamek lub zrąb. Poziome bale łączone są tyblami lub specjalnymi kotwami. W domach z drewna bale bardzo często wystają około 30-40 cm poza narożnik. Nadaje im to niepowtarzalnego charakteru. Ocieplanie domów z bali nie jest konieczne, pod warunkiem, że mają one grubość około 60 cm. W przeciwnym wypadku możemy mieć problem, by zmieścić się w rygorystycznych normach. Ewentualne ocieplenie układa się od zewnątrz lub wewnątrz.

Wewnętrzne ścianki (działowe) budowane są przeważnie w technologii szkieletowej. Do tego celu wykorzystywane są stalowe profile, całość pokryta zostać może płytami gipsowymi, które możemy wykończyć wedle uznania. W grę wchodzi pomalowanie lub obłożenie ich ceramiką. Wszystko zależy od preferencji danego inwestora.

Budowa domu z drewna jest zdecydowanie szybsza od wznoszenia budynku murowanego. Domy takie cieszą się coraz większą popularnością, bo ich wygląd jest ponadczasowy i piękny. Pomimo że przy pracach fundamentowych wykorzystywany jest beton, cała reszta budowana jest w technologii drewnianej. Wznoszenie takiego budynku do stanu surowego zamkniętego nie trwa dłużej niż kilka, maksymalnie kilkanaście dni. Całość wykonywana jest z gotowych prefabrykatów, które mocno ułatwiają prace na budowie.

 

You might also like