FirmaSpecjalistyczna.pl

Tulejowanie otworów w maszynie budowlanej – kiedy trzeba je przeprowadzić

W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania maszyn budowlanych należy szybko i prawidłowo reagować na nawet najdrobniejsze usterki. Zminimalizuje to koszty ewentualnych napraw. Zaniedbanie codziennej pracy urządzenia może skutkować koniecznością poniesienia wysokich kosztów.

Minimalizacja tych kosztów jest możliwa dzięki regularnym przeglądom i serwisowaniu. Lepiej zdusić w zarodku ewentualne usterki niż później ponosić koszty naprawy czy przestoju w pracy związanego z unieruchomieniem maszyny na czas serwisowania. Taką drobną naprawą może być naprawa pompy hydraulicznej czy tulejowanie otworów.

Tulejowanie otworów w maszynie budowlanej – kiedy najlepiej je wykonać i jak wygląda?

Tulejowanie otworów polega na roztoczeniu ich do większej średnicy, naprawie gniazda, które uległo roztoczeniu i ponowne roztoczenie go do prawidłowego rozmiaru. Proces ten powoduje przywrócenie pierwotnego  kształtu tulei oraz niweluje naprężenia i luzy. Uniknięcie tulejowania jest możliwe dzięki codziennym przeglądom maszyny dokonywanym przez pracownika. Polegają one na sprawdzeniu płynów eksploatacyjnych, uzupełnieniu ich i dbałości o regularne smarowanie sworzni będących punktami spójnymi. Zmniejszy to zużycie elementów i zniweluje powstawanie luzów.

Tulejowanie jest konieczne kiedy zaczynają się pojawiać luzy. Na początku wydają się one niewielkie jednak z czasem robią się coraz większe i utrudniają pracę maszyny. Luzy powodują, że do ruchu obrotowego dochodzi luz radialny uszkadzający gniazda w jeszcze szybszym tempie. W takim przypadku, lawinowo, pojawia się coraz więcej luzów. Z tego powodu tak istotne jest usuwanie pojedynczych luzów zanim staną się większe.

Dobrze wykonane tulejowanie otworu powinno odbyć się bez zbytniej ingerencji w sam otwór. Konieczne jest również całkowite wyeliminowywanie jakiegokolwiek luzu. Inaczej problem powtórzy się za parę dni. Żeby regeneracja przebiegła sprawnie maszyna do  jego wykonania powinna mieć jak najwyższy zakres obrotów.

Zakres prac związanych z tulejowaniem otworów

Tulejowanie otworów w maszynach budowlanych dotyczy najczęściej urządzeń takich jak koparki, ładowarki, przyczepy czy ciągniki. Obok tulejowania, w przypadku większych uszkodzeń może być konieczna wymiana sworzni czy naprawa gniazd pod łożyska.

Regeneracja otworów odbywa się przy użyciu odpowiednich matryc i narzędzi. Procedura rozpoczyna się umieszczeniem maszyny nad otworem. Maszyna rozwierca tuleję, aż uzyska ona odpowiednią średnicę. Dalsze etapy polegają na napełnianiu i ponownym gwintowaniu w celu uzyskania odpowiedniego rozmiaru. Tulejowanie nie zajmuje dużo czasu.

Często, w związku ze specyfiką maszyn budowlanych nie ma możliwości dostarczenia uszkodzonego urządzenia do serwisu. Możliwe jest wtedy skorzystanie z mobilnych usług obróbki mechanicznej. Tulejowanie odbędzie się wtedy u klienta.

Podsumowując: tulejowanie powinno być wykonywane regularnie ponieważ jest tańsze niż zakup nowego elementu, może odbyć się bez konieczności transportu maszyny do warsztatu, a co najważniejsze jest wykonywane szybko więc można uniknąć przestojów w pracy.

 

 

You might also like