FirmaSpecjalistyczna.pl

Dlaczego mniejsze mieszkania sprzedają się wcześniej niż większe?

Chociaż popyt na duże mieszkania, które zapewniają komfortową przestrzeń dla większej rodziny, wciąż jest wysoki, wbrew pozorom to nie one sprzedają się najwcześniej. W tej klasyfikacji prym wiodą małe mieszkania. Dlaczego?

Niższa cena i funkcjonalny rozkład pomieszczeń

Wydawać by się mogło, że wraz ze wzrostem zamożności polskiego społeczeństwa i utrzymującymi się względnie niskimi kosztami kredytów hipotecznych, popyt na małe mieszkania (do 40 m2) będzie coraz mniejszy. Tymczasem to właśnie niewielkie, kompaktowe lokale cieszą się największą popularnością wśród Polaków, a deweloperzy sprzedają je najwcześniej.

Wpływ na to ma wiele czynników. Po pierwsze, koszty kupna dużego mieszkania wciąż przewyższają zdolność finansową wielu osób poszukujących własnego mieszkania. Wybierają więc oni mniejsze lokale (np. dwupokojowe), które są tańsze, by spełnić marzenie o własnym „M”, a jednocześnie nie uwikłać się w wysoki kredyt na lata lub nie wydać całych oszczędności.

Po drugie, deweloperzy, obserwując sytuację na rynku, dokładają wszelkich starań, by małe mieszkania znalazły nabywców. Oferują więc lokale o ergonomicznym układzie, najczęściej na planie zbliżonym do kwadratu, i w wysokim standardzie, rekompensując mniejszy metraż praktycznymi rozwiązaniami, np. tworzeniem stref publicznej i prywatnej. Dzięki temu małe mieszkania są niezwykle ustawne, a co za tym idzie łatwe do umeblowania. Często wyposaża się je również w balkony i komórki lokatorskie, które zwiększają ich funkcjonalność.

Atrakcyjny potencjał inwestycyjny

Sprzedaż mieszkań o mniejszym metrażu napędzana jest także przez osoby, które nabywają je w celach inwestycyjnych. Szczególnie dużą popularnością cieszą się małe lokale położone w centrach miast lub w miejscach z dogodnym dojazdem do centrum. Tak usytuowane cztery kąty błyskawicznie znajdują najemców, czy to wśród studentów, czy to klientów korporacyjnych, a zainwestowane w nie środki szybko się zwracają. Lepszy potencjał inwestycyjny to kolejny aspekt, w którym mniejsze mieszkania mają przewagę nad większymi, przez co szybciej się sprzedają.

Deweloperzy dodatkowo zwiększają ich atrakcyjność poprzez maksymalizację liczby pokoi. Dzięki temu relatywnie nieduży metraż można wynajmować większej liczbie osób. Taka strategia pozwala uzyskać wyższą stopę zwrotu z inwestycji.

Co więcej,  wartość rynkowa niewielkiego, kompaktowego lokalu wraz z upływem czasu najczęściej wzrasta. Inwestor może więc przypuszczać, że w przyszłości będzie go mógł odsprzedać z zyskiem. W tym przypadku jednak o atrakcyjności mieszkania nie przesądza wyłącznie metraż, ale także inne czynniki, takie jak rozkład pomieszczeń, przyjazna okolica czy też umiejscowienie nieruchomości na mapie miasta. Dobry deweloper doskonale zdaje sobie z tego sprawę – dbając o te aspekty, przyciąga inwestorów jak magnes.

Większa płynność i niższe opłaty

Mniejsze mieszkania charakteryzują się również większą płynnością. Oznacza to, że ich ewentualne odsprzedanie nie wiąże się z długim okresem oczekiwania na nabywców. Szybko bowiem znajdują kupców. To kolejna zaleta mniejszych lokali. Sprawia ona, że zainwestowanie w nie kapitału jest postrzegane jako bezpieczne, nieniosące za sobą praktycznie żadnego ryzyka. Nic więc dziwnego, że deweloperzy tak szybko znajdują na nich inwestorów.

Kolejnym atutem, który wpływa na popularność mniejszych mieszkań, są niższe koszty utrzymania takich nieruchomości. Chodzi tutaj przede wszystkim o niższy czynsz administracyjny, czyli sumę świadczeń i opłat uiszczaną na rzecz wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej.

Zainteresowanie niewielkimi, kompaktowymi mieszkaniami z roku na rok wzrasta. Ich atuty są niezaprzeczalne – niższa cena, atrakcyjny rozkład pomieszczeń, możliwość łatwego wynajęcia i bezproblemowej odsprzedaży oraz niższe koszty utrzymania. Wszystko to sprawia, że sprzedaż mieszkań o niewielkim metrażu rośnie w błyskawicznym tempie. Dobry deweloper, taki jak Sławbud, nie ogranicza więc swojej oferty jedynie do dużych lokali, ale i proponuje mniejsze powierzchnie.

Źródło: Sławbud – osiedle Park Chopina Łomianki

You might also like