Codzienne życie w domku mobilnym
Domki na kółkach to funkcjonalne i komfortowe rozwiązanie zarówno dla domatorów, jak i podróżników; dla osób potrzebujących własnej przestrzeni, w której mogą wypocząć i dla takich, które od czasu do czasu chcą zmieniać krajobraz za oknem, lecz sam dom chciałyby wziąć ze sobą. Funkcjonalność, komfort i mobilność – brzmi wspaniale, ale jak naprawdę wygląda życie w domku holenderskim? Czy rzeczywiście to sielanka, czy jednak trzeba pokonać parę przeszkód, żeby w nim zamieszkać?
Formalności
Jeszcze przed ustawieniem domku mobilnego na działce i zamieszkaniem w nim, warto wybrać się do starostwa powiatowego, do którego przynależy Twoja posesja. Po co? W celu uzyskania informacji na temat obowiązujących w danym miejscu regulacji dotyczących możliwości ustawienia domku na działce. Zazwyczaj jeśli domek nie przekracza 35 m2 wystarczy zgłosić sam fakt postawienia go na posesji, natomiast większa powierzchnia może wymagać już pozwolenia na budowę.
Media
Chyba nie ma nic gorszego niż wizja odpoczynku w domu, w którym nie ma dostępu do energii elektrycznej lub gazu, wody i kanalizacji. Domki na kółkach, chociaż mogłyby się wydawać nieskomplikowanymi budowlami, to jednak posiadają wszystkie niezbędne instalacje. Producenci domków mobilnych mają w swojej ofercie głównie domki wyposażone w instalacje wodno-kanalizacyjną i elektryczną. Na życzenie swój domek można wyposażyć także w instalację gazową. Dzięki temu można swobodnie podłączyć się np. do sieci miejskich i w pełni korzystać z dostępu do mediów.
Ocieplenie
Odpowiednie ocieplenie domku to sprawa równie ważna, co dostęp do mediów. Warunki atmosferyczne nawet latem mogą ulegać gwałtownym zmianom, dlatego ważne jest, aby z domku można było korzystać przez cały rok, niezależnie od pogody. W przeciwieństwie do używanych domków holenderskich czy angielskich, sprowadzanych z zagranicy, domki mobilne wyprodukowane w Polsce są dostosowane do potrzeb lokalnych użytkowników. Przystosowanie domku do naszego klimatu zaczyna się już na etapie konstrukcyjnym poprzez odpowiednie ocieplenie ścian oraz zastosowanie podwójnej izolacji. Dodatkowo polscy producenci domków mobilnych wyposażają swoje konstrukcje w ogrzewanie elektryczne albo gazowe. Dzięki temu w domku na kółkach można mieszkać o każdej porze roku.
Funkcjonalność
Ergonomiczność domków typu holenderskiego to fakt – oprócz mobilnej konstrukcji, dzięki której można je przesuwać w obrębie działki, domki posiadają również bardzo funkcjonalne wyposażenie. W znacznej mierze jest to zasługa samego kupującego, który ma wpływ nie tylko na sam projekt, ale i na umeblowanie domku czy zainstalowanie w nim odpowiednich sprzętów. Kupując nowy domek mobilny, możemy wyposażyć go m.in. w zmywarkę, okap, piekarnik, nic nie stoi również na przeszkodzie, aby zainstalować w nim pralkę. Warto również zwrócić uwagę na oświetlenie – funkcjonalność domków zwiększa zastosowanie energooszczędnego oświetlenia LED zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.
Przeprowadzka
Znamy już zalety domków na kółkach związane z komfortem ich użytkowania, ale została jeszcze jedna kwestia. Mianowicie, jak w praktyce przedstawia się kwestia ich mobilności? Czy rzeczywiście dzięki kółkom można je szybko przetransportować na drugi koniec Polski? I tak, i nie. To, że domek holenderski ma kółka, niestety nie oznacza, że można go podpiąć do samochodu i zawieźć tam, gdzie tylko dusza zapragnie. Ich mobilność wynika przede wszystkim z tego, że nie są trwale związane z gruntem. Ze względu na to, że domki nie są przystosowane do poruszania się po drogach publicznych, muszą być przewożone z jednego miejsca na drugie przez specjalną firmę transportową. Oczywiście, przy zachowaniu odpowiednich wymogów dotyczących ich transportu, można je przenosić z miejsca na miejsce – czy to w obrębie działki, czy na większym terytorium. Należy jednak pamiętać, że nie można tego robić bez pomocy fachowców.
Źródło: EcoMobileHome – mobilne domki holenderskie całoroczne