FirmaSpecjalistyczna.pl

Soja w żywieniu zwierząt hodowlanych – co powinieneś o niej wiedzieć?

Powierzchnia uprawy soi na świecie nie tak dawno została oszacowana na ponad 120 milionów hektarów, a produkcja nasion tej wartościowej rośliny motylkowej na blisko 360 milionów ton. Wartości te wyraźnie wskazują na wysoki próg wykorzystywania pochodnych soi w celach produkcyjnych spożywczych i paszowych. To oficjalnie czwarta, po pszenicy, kukurydzy i ryżu, najczęściej uprawiana i wykorzystywana roślina na świecie, mogąca ze względu na swoje szczególne właściwości stanowić wartościowy pod wieloma względami komponent mieszanek pokarmowych dla zwierząt hodowlanych, w tym również drobiu.

Pasza dla kur powinna stanowić pokarm pełnoporcjowy, co oznacza, że jego istotą jest bilans najważniejszych wartości – energii, białka, a w szczególności określonych aminokwasów białkowych, włókna pokarmowego oraz niezbędnych zwierzętom hodowlanym składników mineralnych oraz witamin. Prawidłowo skomponowany pokarm dla drobiu powinien uwzględniać wiele cech, zarówno gatunkowych, jak i osobniczych, między innymi płeć, wiek, masę ciała, stan fizjologiczny, a także warunki środowiskowe i zakładane wartości produkcyjne.

Soja jako wartościowe źródło składników odżywczych w diecie zwierząt hodowlanych

Niezależnie od odmiany soja szczyci się zawartością szeregu niezbędnych aminokwasów porównywalną do białka zwierzęcego, tym samym uznawana jest za najlepsze źródło białka pochodzenia roślinnego. Zawarte w nasionach soi białka i tłuszcze stanowią blisko 60% całej ich suchej masy. Wartości kaloryczne wynikające z wysokiej zawartości tłuszczu w soi przewyższają takie źródła jak nasiona fasoli czy grochu. Wartość odżywczą soi zwiększa dodatkowo zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz wzajemny stosunek NNKT do kwasów nasyconych.

Pochodząca z procesów przetwórczych soi śruta poekstrakcyjna wykorzystywana w paszy dla kur zapewnia podaż niezbędnej w diecie argininy, a także choliny, witamin z grupy B oraz żelaza, wapnia i magnezu. Dzięki zawartości niezbędnych substancji odżywczych śruta sojowa poprawia wzrost oraz nieśność kur, przez co uznawana jest za wartościowy składnik mieszanek paszowych dla drobiu i popyt na nią na całym świecie systematycznie wzrasta.

Bezpieczne żywienie trzody chlewnej

Wysoka zawartość białka oraz unikatowy skład aminokwasowy śruty sojowej jest szczególnie istotny zarówno w żywieniu drobiu, jak i trzody chlewnej. Duże znacznie ma dodatek oleju sojowego zwiększającego wartość energetyczną codziennego pożywienia. Co więcej, obecne w soi białka cechuje wysoka zawartość tryptofanu – składnika niezbędnego w diecie świń, co dodatkowo uzasadnia jej wykorzystanie w przygotowywaniu pokarmu. Poddanie tego surowca etapowej obróbce termicznej zwiększa jego strawność i przyswajalność składników odżywczych, dzięki czemu również zwierzęta o wrażliwym przewodzie pokarmowym mogą przyjmować optymalnie skomponowaną żywność na bazie częściowo przetworzonej soi. Obowiązujące regulacje prawne dotyczące żywienia trzody chlewnej u prosiąt dopuszczają udział ekstrudowanych nasion soi na poziomie 12%. Wartość ta jest jeszcze wyższa w przypadku skarmiania paszą z dodatkiem soi loch karmiących, warchlaków i tuczników w początkowej fazie tuczu, co daje olbrzymie nadzieje na przyszłość.

Potencjał produkcyjny soi

Żywienie trzody chlewnej wymaga dużej zwrócenia uwagi hodowcy na jakość podawanych pokarmów, w szczególności zaś na wartość biologiczną źródeł białkowych. Intensywna hodowla wymaga podaży możliwie najbardziej treściwych i wysoce przyswajalnych pasz pełnowartościowych. Wykorzystanie w nich soi jako najbardziej zrównoważonego składem aminokwasowym źródła białka to nowoczesne rozwiązanie – dietetycznie wartościowe, bezpieczne i ekonomiczne zarazem, o wielkim potencjale produkcyjnym.

You might also like