FirmaSpecjalistyczna.pl

Podgarniacz paszy – dlaczego warto go stosować?

Podgarnianie paszy to prosty sposób na wyeliminowanie problemów z sortowaniem pokarmu przez zwierzęta. Inwestując w nowoczesny podgarniacz do paszy,  możesz znaczącą zwiększyć częstotliwość tego procesu. Dowiedz się, dlaczego warto mieć taki sprzęt w swoim gospodarstwie.

Dlaczego warto zainwestować w podgarniacz do paszy?

Selektywne wyjadanie paszy przez zwierzęta to duży problem, który utrudnia osiągnięcie wyznaczonych celów produkcyjnych. W przypadku, gdy krowy zaczynają selekcjonować paszę, może dojść m.in. do zwiększenia kwasowości płynu żwacza. Dlatego regularne podgarnianie paszy, które eliminuje ten problem, ma korzystny wpływ na zdrowie krów, a także uzyskaną wydajność mleka.

 Jednak wymieszanie właściwej dawki, a także zadanie jej we właściwym czasie wymaga dużej wiedzy, czasu i zrozumienia całego procesu. Dlatego aby ułatwić sobie to zadanie, warto zainwestować w nowoczesny sprzęt do zadawania paszy, który pozwoli na automatyzację całego procesu, a tym samym ułatwi wykonywanie codziennych obowiązków i zagwarantuje maksymalną wydajność.

Mniej znaną, ale równie ważną zaletą jest to, że inwestycja w podgarniacz do paszy pozwoli na przeciwdziałanie zgrzewaniu się pokarmu w sezonie letnim. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zgrzana pasza jest niechętnie pobierana przez zwierzęta, co również może mieć wpływ na efekt ekonomiczny Twojego gospodarstwa.

Zadawanie paszy przy użyciu maszyn do cięcia i rozściełania

Maszyny, które stosujesz w swoim gospodarstwie do cięcia słomy oraz uzupełniania podłoża dla zwierząt hodowlanych, możesz wykorzystać również do zadawania paszy. Sprawdzą się one zarówno w procesie wytwarzania sieczki, jak i przygotowywania i bezpośredniego podawania pociętej sianokiszonki.

Dzięki urządzeniom, które tną słomę, siano lub kiszonki na kawałki o odpowiedniej długości możesz przygotować i zadać paszę o parametrach, które odpowiadają zaleceniom. Włókno musi mieć odpowiednią długość, ponieważ jeśli jest zbyt drobno pocięte nie będzie, spełniać swojej roli żywieniowej (a nawet może być szkodliwe i prowadzić do chorób oraz zmniejszenia wydajności). Za małe fragmenty paszy nie są dobrze przeżuwane przez zwierzęta, przez co dochodzi do zmniejszenia ilości wydzielanej śliny i obniżenia pH w żwaczu. Osłabia to cały proces trawienia, a źle nadtrawiona treść pokarmowa może stać się przyczyną stanów zapalnych żołądka.

Nowoczesne maszyny umożliwiają nie tylko przygotowanie składników dla wozów paszowych. Dzięki dopasowaniu zasięgu pracy wysypów i kierunków, w jakim pracują, a także właściwemu ustawieniu mocy pracy wiatraka umożliwiającego ścielenie, możesz z ich pomocą podać sieczkę, siano lub kiszonkę bezpośrednio na stół paszowy.

Decydując się na zakup nowoczesnego urządzenia, warto zwrócić uwagę, czy zostało ono wyposażone w innowacyjne rozwiązania, które znacznie ułatwią pracę. Mowa tu m.in. o płynnej regulacji kierunku oraz szybkości posuwu taśmy podłogowej, dwóch prędkościach wirnika wyrzucającego, czy samozaładowczej tylnej klapie.

You might also like