FirmaSpecjalistyczna.pl

Najczęstsze awarie niszczarek biurowych

Usterki związane z eksploatacją mogą wystąpić niezależnie od tego, czy niszczarka do papieru używana jest sporadycznie w domu czy regularnie w biurze. Poniżej przedstawione zostały te najczęściej występujące wraz ze sposobami na ich wyeliminowanie.

 

  1. Zakleszczony papier

To najczęściej występujący problem. Sposobów na usunięcie zablokowanego w niszczarce papieru może być kilka – zależą one głównie od modelu i budowy samej niszczarki. Nie jest to skomplikowana usterka i większość użytkowników jest w stanie usunąć ją samodzielnie.

Przystępując do odblokowania niszczarki do papieru, należy pamiętać o bezpieczeństwie. Przede wszystkim nigdy nie zbliżajmy palców do ostrzy, gdy niszczarka podpięta jest do zasilania! Zapoznajmy się z instrukcją, w której producent zwykle opisuje proces postępowania w przypadku zacięcia papieru.

W celu usunięcia papieru możemy skorzystać z najprostszej z możliwości – funkcji cofania, którą posiada zdecydowana większość niszczarek. Jeżeli to rozwiązanie zawiedzie, powinniśmy odłączyć urządzenie od zasilania i postarać się delikatnie usunąć papier ręcznie, wyrywając jego resztki z ostrzy, a drobniejsze pozostałości usuwając na przykład pęsetą.

 

  1. Przegrzanie

Silniki niszczarek do papieru są narażone na dość szybkie nagrzewanie się. Dlatego większość tych urządzeń wyposażona jest w zabezpieczenia mające uchronić je przed przegrzaniem. Efektem tego jest ograniczenie czasu nieprzerwanej pracy niszczarki. Po intensywnym jej używaniu musi nastąpić przerwa, w czasie której urządzenie będzie miało szansę się schłodzić.

Jeżeli zaobserwowaliśmy, że nasza niszczarka nagle przestała działać – najprawdopodobniej po prostu osiągnęła maksymalną bezpieczną temperaturę pracy i w przeciągu najbliższych kilkunastu, kilkudziesięciu minut uruchomi się ponownie.

Gdy po tym czasie niszczarka nie wznawia działania, możliwe, że będziemy musieli zmierzyć się z gorszym scenariuszem – uszkodzeniem silnika. Wtedy niezbędne będzie skontaktowanie się z serwisantem.

 

  1. „Nieprzewidywalne zachowanie”, czyli zabrudzony czujnik

Przykładem takiego „zachowania” jest chociażby sytuacja, w której niszczarka kontynuuje niszczenie, mimo że włożony w jej ostrza papier już dawno został pocięty. Może również wskazywać na zapełnienie kosza, gdy ten jest całkowicie pusty.

Problemy tego typu w zdecydowanej większości przypadków związane są z zabrudzonymi czujnikami odpowiedzialnymi za regulowanie pracy urządzenia. Ich wyczyszczenie zwykle rozwiązuje problem (jednak nie zawsze może to być łatwe, ze względu na to, że czujniki te mogą być umiejscowione w trudnodostępnych miejscach).

 

  1. Niszczarka wydaje dziwne dźwięki

Ten problem jest zwykle wynikiem zaniedbania konieczności regularnej konserwacji urządzenia (wydawaniu dziwnych dźwięków towarzyszyć może również zmniejszona wydajność). Niechcianych odgłosów pozbędziemy się poprzez dokładne jego wyczyszczenie (w tym pojemnika na ścinki). Po oczyszczeniu i osuszeniu wszystkich elementów należy nasmarować ostrza przeznaczonym do tego celu olejem.

Po prawidłowym i dokładnym wyczyszczeniu objawy powinny ustąpić.

Uniknięcie tego problemu pod względem technicznym jest bardzo proste, jednak należy pamiętać o konieczności cyklicznego powtarzania procesu konserwacji.

Pozostałe awarie

Powyżej przedstawione zostały najczęściej występujące usterki związane z eksploatacją niszczarek. Wszystkie pozostałe problemy, jeżeli nie zostały opisane w instrukcji, należy konsultować z serwisantem.

Podczas przeprowadzania prostych napraw i konserwacji bezwzględnie należy pamiętać o naszym bezpieczeństwie. Nie zbliżajmy rąk do ostrzy i nie próbujmy naprawiać ani czyścić niszczarek do papieru, gdy te podłączone są do prądu.

Pamiętajmy również o regularnej konserwacji – pozwoli nam ona na zachowanie wydajności oraz przedłużenie żywotności naszych urządzeń.

źródło: idealnebiuro.pl – artykuły biurowe

You might also like