FirmaSpecjalistyczna.pl

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sprężarki do przedsiębiorstwa?

Sprężarka w przedsiębiorstwie to jedno z najważniejszych urządzeń. Napędza całe systemy maszyn, produkuje powietrze wykorzystywane do czyszczenia innych sprzętów czy choćby do malowania natryskowego. Istnieje wiele rodzajów sprężarek, które różnią się konstrukcją i parametrami. Wybór odpowiedniej powinien przede wszystkim odzwierciedlać potrzeby firmy.

Rodzaje sprężarek

Wśród tych urządzeń można wyróżnić sprężarki śrubowe i tłokowe, które różnią się między sobą sposobem sprężania powietrza. Inny podział obejmuje sprężarki bezolejowe i olejowe, które wytwarzają sprężone powietrze do odmiennych celów. Niezależnie od rodzaju, różna jest także moc tych urządzeń. Niektóre modele mogą być wyposażone w dodatkowy zbiornik na sprężone powietrze. Decydując się na zakup sprężarki, należy pamiętać o tym, że jej wydajność jest uzależniona od warunków, w jakich będzie pracować.

Tłokowa czy śrubowa?

Współczesne zakłady przemysłowe wykorzystują oba modele sprężarek, jednakże różnią się one zasadą działania, co przekłada się na efektywność ich pracy. Sprężarki tłokowe wybierane są do przedsiębiorstw, w których konieczne jest pozyskanie powietrza o bardzo wysokim ciśnieniu. Sprężarki śrubowe nie sprawdzą się do tego celu. Będą lepszym rozwiązaniem do firmy, której bardziej zależy na ciągłej pracy urządzenia. Ich zaletą jest również możliwość sprężania powietrza ze zmiennym przepływem. Generują mniej drgań i ich praca jest zdecydowanie bardziej cicha niż w przypadku sprężarek tłokowych.

Olejowa czy bezolejowa?

Sprężarki bezolejowe wykorzystywane są w przedsiębiorstwach, w których pracują bardzo wrażliwe urządzenia. Tego typu modele wykonywane są z wysoce zaawansowanych tworzyw sztucznych, aby wyeliminować tarcia i zachować pełną wydajność sprężarki. Dzięki temu unika się stosowania oleju, który zazwyczaj przedostaje się do sprężonego powietrza. Zastosowanie filtrów w tym przypadku niewiele pomaga. Należy więc dopasować rodzaj sprężarki do innych urządzeń wykorzystywanych w firmie.

Jakość sprężarki ma znaczenie

Wybór odpowiedniego rodzaju sprężarki to nie wszystko. Należy również zwrócić uwagę na jakość urządzenia. W przypadku zakupu sprężarki wyprodukowanej przez mniej znaną firmę, może zaistnieć problem w uzyskaniu części zamiennych. Wybierając sprężarkę znanego producenta, można mieć pewność, że nie będzie problemów z jej serwisowaniem. Jakość sprężarki przekłada się na jej wytrzymałość i efektywność. Jeśli urządzenie ma posłużyć firmie przed dłuży czas, warto zainwestować.

Jak wybrać odpowiednią moc sprężarki?

Zakup sprężarki powinien być poprzedzony wnikliwą analizą parametrów niezbędnych do pokrycia zapotrzebowania wszystkich maszyn pracujących w zakładzie. Należy również odnieść to zapotrzebowanie do ciśnienia, na którym będą one pracować. Wszystko to pozwoli ograniczyć zużycie energii niezbędnej do zasilenia sprężarki. Dobrze jest wybrać model wyposażony w dodatkowy zbiornik na sprężone powietrze. Ułatwi to jego magazynowe i zabezpieczy zakład na wypadek przerw w dostawie energii.

Wybór miejsca pracy sprężarki

Aby urządzenie było w pełni efektywne, należy zapewnić mu odpowiednie warunki pracy. Pomieszczenie, w którym sprężarka ma pracować, powinno być przede wszystkim obszerne i  dobrze wentylowane. Warto odizolować sprężarkę od pozostałych części zakładu. Pozwoli to ograniczyć hałas i drgania generowane przez urządzenie, a odczuwalne w całym przedsiębiorstwie.

Źle dobrana sprężarka może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zwiększa ryzyko wystąpienia znacznych kosztów zużycia energii oraz napraw serwisowych, co może przyczynić się nawet do zatrzymania pracy zakładu. Dlatego też wybór odpowiedniego modelu powinien być zawsze przemyślany i ściśle dopasowany do potrzeb firmy.

You might also like