Jak przebiegł Rok Moniuszkowski 2019?
Ubiegły rok został ustanowiony przez senat RP rokiem Stanisława Moniuszki. 5 maja 2019 r. minęło 200 lat od urodzin ojca polskiej opery. Rok Moniuszkowski należy zaliczyć do wyjątkowo udanych wydarzeń kulturalnych ostatnich lat. Za nami szereg świetnie zorganizowanych imprez, koncertów i konkursów muzycznych poświęconych postaci kompozytora. O szczególnej wartości roku Stanisława Moniuszki dla polskiej kultury świadczą wyróżnienia, a także nowe wydawnictwa muzyczne, które ukazały się z tej okazji.
Rok Stanisława Moniuszki – mnóstwo wyjątkowych wydarzeń kulturalnych
W obchodach roku Stanisława Moniuszki wzięły udział najważniejsze instytucje kulturalne w Polsce, wybitni muzycy, znawcy twórczości kompozytora oraz ludzie, którzy mimo upływu lat, wciąż na nowo odkrywają Moniuszkę i jego utwory. Dzieła Moniuszki to efekt najwyższego kunsztu kompozytorskiego i patriotycznej duszy muzyka. Do najważniejszych wydarzeń zaliczyć należy premierę „Hrabiny” w Operze Bałtyckiej w Gdańsku i „Parii” w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W Warszawie z kolei odbyły się dwa ważne festiwale muzyki religijnej: Festiwal Muzyki Sakralnej Stanisława Moniuszki i Moniuszko w Kościołach Warszawy. Wyjątkowo udanym wydarzeniem była także dziesiąta, jubileuszowa edycja znanego na całym świecie Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki, który odbył się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Ponadto w Roku Moniuszkowskim zorganizowano wiele interesujących koncertów chóralnych, symfonicznych oraz całe mnóstwo konkursów i warsztatów, zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów, kochających twórczość sławnego kompozytora.
Owoce obchodów Roku Moniuszkowskiego – nowe nagrania muzyki kompozytora
Jednym z najcenniejszych efektów obchodów Roku Moniuszkowskiego są nowe, wybitne wydawnictwa muzyczne, nagrania utworów kompozytora, które oferuje Sklep Polskiego Radia. Płyta „Msze” powstała ze współpracy Orkiestry Polskiego Radia z Chórem Polskiego Radia oraz wybitnymi solistami. Znalazły się na niej Msze Es-dur i Des-dur oraz Msza d-moll, dedykowana pamięci matki Moniuszki. Sklep Polskiego Radia oferuje tę wybitną pozycję z dołączonym do płyty bookletem, w którym utwory omówione zostały przez Marcina Majchrowskiego. Warto podkreślić, że to pierwsze pełne nagranie tych dzieł, zarejestrowane w wersji na oryginalny skład, zaproponowany przez Moniuszkę. Drugą płyta z nową interpretacją muzyki Moniuszki, którą znajdziemy w ofercie sklepu z płytami CD, są „Sonety Krymskie”. To wyjątkowe wydawnictwo, grywane raczej okazyjnie ze względu na wysoki stopień trudności utworów. Stanisław Moniuszko wybrał 9 sonetów z cyklu Mickiewicza i stworzył z nich wysublimowane arcydzieło, będące połączeniem poezji i muzyki. Sklep Polskiego Radia oferuje „Sonety Krymskie” w wykonaniu Chóru Polskiego Radia oraz {oh!} Orkiestry Historycznej pod dyrekcją Dirka Vermeulena i z udziałem tenora Aleksandra Kunacha. Płyta to pierwsze od 50 lat nagranie tego dzieła. Wydawnictwo to swego rodzaju post scriptum do obchodów Roku Moniuszkowskiego.
Rok Stanisława Moniuszki przyniósł nam wiele wyjątkowych wydarzeń kulturalnych na światowym poziomie. Był także pretekstem do powstania wybitnych nowych nagrań utworów Moniuszki, które Sklep Polskiego Radia oferuje na swojej stronie internetowej. Warto zapoznać się z nowymi wydawnictwami muzycznymi i jeszcze raz przeżyć emocje związane z 200. rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki.