FirmaSpecjalistyczna.pl

Czym kierować się przy wyborze szkoleń BHP

Jakie rodzaje szkoleń są dostępne na rynku? Jakie informacje powinno się z nich wynosić? Kto i w jakim czasie powinien odbyć szkolenie?

Przedsiębiorstwo ma podstawowy obowiązek zapewnić wszystkim swoim pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki do pracy. Aby tak było, każda osoba w nim zatrudniona musi obowiązkowo przejść cykliczne szkolenia z BHP. Takie szkolenia mają na celu zarówno wprowadzenie pracownika w realia miejsca pracy, nakreślając mu możliwe do zaistnienia zagrożenia, ale także przekazują mu wiedzę dotyczącą tego, jak radzić sobie w sytuacji, gdy opisane zagrożenie faktycznie zaistnieje. Jakie szkolenia musi odbyć każdy pracownik i jak się do tego zabrać z perspektywy przedsiębiorcy?

Szkolenie wstępne

Pierwszym rodzajem szkolenia BHP jest tak zwane szkolenie wstępne, które jest przeprowadzane dwojako. Pracownik (a także każdy praktykant, stażysta i uczniowie szkół zawodowych) przechodzi najpierw szkolenie ogólne, które dotyczy podstawowej wiedzy dotyczącej przepisów BHP, prawa pracy oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. To kluczowe szkolenie – dzięki niemu pracownik otrzymuje podstawową wiedzę z zakresu BHP.

Następnie kandydat na pracownika odbywa instruktaż stanowiskowy potrzebny do uzyskania wiedzy z zakresu BHP dopasowanej do stanowiska, które będzie obejmował. Instruktaż stanowiskowy musi być przeprowadzony z każdym pracownikiem niezależnie od stanowiska. Przepisy mówią, że szkolenie wstępne powinno być przeprowadzone jeszcze zanim dojdzie do zatrudnienia pracownika.

Szkolenia okresowe

Jedno, wstępne szkolenie z zakresu BHP nie jest wystarczające, by zapewnić każdemu pracownikowi dostateczną ochronę w miejscu pracy, szczególnie, jeżeli stanowisko pracy należy do niebezpiecznych. Właśnie dlatego prawo nakazuje przeprowadzanie także okresowych szkoleń BHP, mających na celu sprawdzenie, przypomnienie i utrwalenie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, a także poinformowanie pracowników o ewentualnych zmianach w przepisach. Okresowe szkolenia BHP muszą przechodzić:

  • wszyscy pracownicy przyjęci na stanowiska kierownicze (również mistrzowie lub brygadziści) oraz pracodawcy – właściciele firm;
  • robotnicy, technicy, inżynierowie;
  • pracownicy służby BHP;
  • wszystkie osoby, których stanowisko pracy stanowi jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia;
  • pracownicy administracyjno-biurowi.

To, jak często wykonywane są szkolenia BHP okresowe jest zależne od zajmowanego stanowiska. Robotnicy muszą odbyć takie szkolenie raz na 3 lata, natomiast osoby pracujące w szczególnie niebezpiecznych warunkach – raz na rok. Pierwsze okresowe szkolenie BHP powinno odbyć się – w zależności od stanowiska – najpóźniej 12 miesięcy po rozpoczęciu pracy.

Czym kierować się przy wyborze szkoleń BHP?

Szkolenia BHP mogą być przeprowadzane zarówno przez samego pracodawcę, jak i przez firmy zajmujące się ich przeprowadzaniem. Pracodawca jednak ma w tej materii dość ograniczone pole manewru (nie może np. szkolić pracowników na tym samym poziomie, ani tych zajmujących się BHP w firmie). Bardzo popularne jest więc zwracanie się o pomoc do firm specjalizujących się w szkoleniach BHP.

Na rynku istnieje coraz więcej firm oferujących kompleksowe przeprowadzanie szkoleń z zakresu BHP w firmach. Odpowiednia osoba prowadząca szkolenia BHP dla pracowników musi spełniać kilka kryteriów – warto kierować się nimi przy wyborze odpowiedniego dla siebie podwykonawcy.

Przede wszystkim należy sprawdzić, jakie kompetencje ma dana firma i jej pracownicy. Dobrze jest sprawdzić, w czym się specjalizują i czy mają na swoim koncie jakieś przychylne referencje. Szkolenia prowadzone przez osoby z zewnątrz muszą być prowadzone w sposób zrozumiały dla pracowników, bowiem głównym celem szkolenia jest uświadamianie i zaznajamianie pracowników z obowiązującymi przepisami. Nie chodzi jednak tylko o tłumaczenie przepisów – chodzi o sprawienie, by pracownik nabył umiejętności pracy w sposób bezpieczny. Osoba przeprowadzająca szkolenie musi być w pełni świadoma, że jest to najważniejszy środek prewencyjny mający na celu podnieść poczucie i faktyczne bezpieczeństwo pracowników. Bardzo dobrze, jeżeli szkolenie przeprowadzane jest przez eksperta – np. w dziedzinie pierwszej pomocy, postępowania przeciwpożarowego, wypadków przy pracy. Warto też skorzystać z pomocy specjalistów ds. BHP, którzy posiadają materiały dydaktyczne, które pomogą pracownikom w dokładnym zrozumieniu poruszanych zagadnień.

Źródło: FireBHPsecurity – szkolenia BHP

You might also like