FirmaSpecjalistyczna.pl

Uraz ścięgna Achillesa – szybka diagnostyka USG

Ścięgno Achillesa jest tak zwanym słabym punktem w ludzkim ciele. Statystycznie, właśnie to ścięgno jest zrywane najczęściej pomimo tego, że jest ono najsilniejsze ze wszystkich w naszym ciele. Zerwanie ścięgna Achillesa może zdarzyć się w wyniku uprawiania sportu, wypadku czy upadku. Towarzyszy temu ból. Jednak nie zawsze pacjenci kojarzą go z tak poważną kontuzją, jak zerwanie czy naderwanie ścięgna.

Budowa ścięgna Achillesa

Ścięgno Achillesa ciężko pracuje zarówno podczas chodzenia, jak i skakania czy biegania. W zasadzie jest używane niemal przy każdym ruchu nogi i stopy, także podczas stawania na palcach czy zginania stopy. Jednak gdzie dokładnie się ono znajduje? Ścięgno to budowane jest przez dwa mięśnie tworzące łydkę- mięsień brzuchaty i mięsień płaszczkowaty. Natomiast ze stopą łączy się w okolicach guza piętowego.

Ścięgno Achillesa najczęściej uszkadzane jest u mężczyzn po 40 roku życia. Wiąże się to z nagłym podejmowaniem intensywnych ćwiczeń fizycznych przez tę grupę osób. Niejednokrotnie zbyt wyczerpujących i wymagających, jak na posiadaną kondycję a często także bez odpowiedniej rozgrzewki. Tymczasem nie od dziś wiadomo, że im człowiek starszy, tym ścięgna i mięśnie są w gorszej kondycji.

Jeżeli ścięgno Achillesa ulegnie kontuzji polegającej na jego nadwyrężeniu czy naderwaniu, to najczęściej wystarczą trzy tygodnie unieruchomienia i sześć tygodni rehabilitacji, by odzyskało swoją formę sprzed urazu. Natomiast jeśli ścięgno zostanie zerwane, to niezbędna jest operacja, która ma na celu jego naprawienie.

Dlaczego USG ścięgna Achillesa?

W chwili obecnej badanie ultrasonograficzne jest uznawane za najlepszą możliwą metodę diagnozowania przy urazach ścięgna Achillesa. Pozwala bezinwazyjnie i bezboleśnie przyjrzeć się strukturze i ocenić jej stan. Wynika to z tego, że w budowie tego ścięgna wszystkie tkanki położone są powierzchownie. Daje to więc aparaturze możliwość ukazania pełnego obrazu ścięgna. Diagnoza jest bardzo ważna w celu podjęcia decyzji o dalszym przebiegu leczenia. Jak już wspomniano, lekarz musi zadecydować czy niezbędna będzie operacja, czy wystarczy usztywnienie kontuzjowanej kończyny.

Kiedy należy wykonać USG ścięgna Achillesa?

Występowanie bólu to nie wszystko. Istnieje szereg objawów, które sygnalizują problemy ze ścięgnem Achillesa. Wskazaniem do wykonania USG tego ścięgna, są:

  • ból i sztywność wzdłuż ścięgna, w szczególności rano,
  • ostry ból po treningu lub następnego dnia,
  • ból wzdłuż ścięgna nasilający się podczas chodzenia i biegania,
  • stały obrzęk w okolicy ścięgna Achillesa, nasilający się po ćwiczeniach,
  • ograniczenie ruchomości stawu, niemożność stanięcia na palcach,
  • trudności w chodzeniu,
  • podejrzenie stanu zapalnego ścięgna,
  • trzask podczas treningu połączony z bólem z tyłu łydki.

Występowanie tych objawów powinno skłonić do wykonania USG ścięgna Achillesa, aby ewentualnie nie pogorszyć jego stanu brakiem odpowiedniego leczenia.

Przebieg badania USG ścięgna Achillesa

Do badania ultrasonograficznego ścięgna Achillesa nie trzeba się wcześniej przygotowywać. Jest ono jednak poprzedzone wywiadem lekarskim, które ma na celu poznanie historii choroby pacjenta. Badanie opiera się na przesuwaniu głowicą aparatu do USG po obszarze kontuzjowanego ścięgna. Może być ono powtarzane dowolną ilość razy, bez jakichkolwiek skutków ubocznych. Nadaje się doskonale jako narzędzie diagnostyczne po wystąpieniu urazu, jak i do kontroli postępów leczenia po ściągnięciu unieruchomienia.

Podczas badania ocenie podlega struktura ścięgna, obecność płynu pod ścięgnem, w kaletce podskórnej piętowej, w kaletce ścięgna. Badanie pozwala też na wykonanie i ocenę zarysów kostnych kości piętowej oraz przyczepu piętowego ścięgna. Dodatkowo lekarz otrzymuje wiedzę o stanie ścięgna, stopniu jego uszkodzenia i występowaniu stanu zapalnego. Badanie to może zostać również przeprowadzone w wariancie dynamicznym w celu sprawdzenia obecność zrostów w przestrzeni ścięgna. Jednak w razie zerwania lub naderwania ścięgna Achillesa wykonanie badania dynamicznego może okazać się niemożliwe.

Wynik badania ultrasonograficznego jest dostępny bezpośrednio po jego zakończeniu.

Zapraszamy po więcej informacji na stronę: http://www.gabinetusg.com.pl

You might also like