FirmaSpecjalistyczna.pl

Najnowsze trendy w fizjoterapii

0

Fizjoterapia jest działem lecznictwa pozwalającym rozwijać, utrzymywać i przywracać pacjentom zdolności ruchowe i funkcjonalne. Jest niezwykle przydatna w leczeniu bólu i zmian zwyrodnieniowych, uszkodzeń pourazowych, osteoporozy czy chorób przewlekłych. To dyscyplina, która stale się rozwija – nieustannie powstają nowe techniki pracy z pacjentem, które mogą pomóc w przypadku wielu dolegliwości. Oprócz standardowych znanych od lat procedur, fizjoterapeuci coraz chętniej sięgają po najnowsze rozwiązania, pomagające jeszcze lepiej walczyć z bólem i ograniczeniami ludzkiego ciała.

Brushing Therapy

W związku z systematycznym rozwojem dziedziny, fizjoterapeuci uczą się coraz to nowszych metod przynoszenia ulgi i poprawy jakości życia swoich pacjentów. Jednym z najnowszych trendów w fizjoterapii jest Brushing Therapy, czyli terapia refleksowa. Polega ona na odpowiedniej stymulacji obszarów refleksowych zlokalizowanych w różnych miejscach na ludzkim ciele. Pobudzanie punktu odpowiedzialnego za dany organ ludzkiego organizmu poprawia krążenie i pracę układu nerwowego w tym rejonie, pomagając pozbyć się dolegliwości. Terapia taka jest bezbolesna i przynosi szereg korzyści dla pacjenta.

IASTM – mobilizacja narzędziowa tkanek miękkich

Kolejną nowością jest IASTM, czyli mobilizacja narzędziowa tkanek miękkich. Zgodnie z jej założeniami, specjalista pracuje z ciałem pacjenta odpowiednimi narzędziami ze stali chirurgicznej. Tego typu terapia manualna pozwala łagodzić ból pochodzenia mięśniowo-powięziowego oraz znacząco zmniejszać dolegliwości generowane przez układ ruchu. Technika ta pozwala zarówno na powierzchowne, jak i głębokie działanie, które w krótkim czasie pomaga osiągnąć spodziewane korzyści terapeutyczne.

Manualna terapia estetyczna

Dużą popularnością wśród nowinek fizjoterapeutycznych cieszy się manualna terapia estetyczna. Jest to forma diagnozy i pracy z pacjentem oparta na holistycznym podejściu do ludzkiego ciała. Jej techniki obejmują pracę na powierzchni skóry, warstwach powięzi oraz głębiej położonych tkankach. Metody te oprócz łagodzenia dolegliwości bólowych mają za zadanie także poprawienie funkcjonowania i wyglądu określonej części ciała. Pomagają walczyć z kurzymi łapkami na twarzy, zmianami pozostałymi po okresie ciąży, bliznami i istotnymi defektami estetycznymi.

Kinesiotaping

Kinesiotaping to skuteczna metoda terapeutyczna polegającą na odpowiednim naklejaniu taśmy w postaci plastrów na określone fragmenty ludzkiego ciała. Jest on przydatny w przypadku przeciążeń i kontuzji, a także w rehabilitacji różnego typu urazów i schorzeń. Znajduje zastosowanie w terapiach pooperacyjnych oraz leczeniu zaburzeń neurologicznych i ortopedycznych. Bezpośrednie działanie na skórę i układ limfatyczny pomaga zmniejszać ból, napięcie i nadwrażliwość wybranych okolic, skutecznie przynosząc ulgę.

Każdy fizjoterapeuta podstawy swojej wiedzy nabywa w trakcie studiów przygotowujących do wykonywania zawodu. Dobry specjalista powinien jednak stale podnosić swoje kwalifikacje, np. na kursach dla fizjoterapeutów.  Dzięki możliwości teoretycznego i praktycznego pogłębienia wiedzy, każdy może nauczyć się nowej techniki pracy z pacjentem i poznać najnowsze osiągnięcia z dziedziny fizjoterapii.

Źródło: wsr.edu.pl – stypendium socjalne

You might also like