FirmaSpecjalistyczna.pl

Łuszczyca – coś więcej niż zwykły problem dermatologiczny

Łuszczyca jest najczęściej występującą chorobą skóry. Szacuje się, że około 2-5% ludzkości rasy białej boryka się z tą dolegliwością. Łuszczyca nie jest zaraźliwa, ale odznacza się okresami remisji i nawrotów, dlatego określana jest jako schorzenie przewlekłe. Najczęściej choroba daje o sobie znać u ludzi młodych przed 30 rokiem życia, ale czasami uaktywnia się także w starszym wieku.

Przyczyny łuszczycy

Przyczyny zachorowań na łuszczyce nie są do końca znane, ale w dużej mierze decydują o tym kwestie genetyczne. Jeśli jedno z rodziców choruje, to dziecko jest obciążone ryzykiem zachorowania na poziomie 15-20%. Natomiast w sytuacji, gdy oboje rodziców cierpi na łuszczycę, szansa zachorowania dziecka wzrasta do 50%. W niektórych przypadkach przyczyną choroby są czynniki środowiskowe, takie jak dieta, stres czy używki oraz nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Wśród czynników, które wywołują łuszczycę lub nasilają jej objawy, należy wymienić ostre i przewlekłe infekcje bakteryjne czy grzybicze, okres menopauzy i dojrzewania oraz różnego rodzaju naruszenia naskórka (np. rany, zadrapania, oparzenia).

Objawy łuszczycy

Pierwszymi objawami łuszczycy są pojawiające się na skórze małe wykwity i grudki pokryte łuską. Poza tym skóra staje się zaczerwieniona i popękana, co wywołuje bolesność. Bezpośrednią przyczyną powstawania tych zmian jest nadmierna, zbyt szybka regeneracja naskórka. W zdrowym organizmie proces odnowy komórek skóry trwa ok. miesiąca, ale przy łuszczycy czas ten skraca się nawet do 4 dni. Bardzo duże nagromadzenie naskórka powoduje tworzenie się zrogowacenia i łuski. Wykwity takie łączą się w większe placki i stopniowo zajmują coraz większą powierzchnię skóry. Łuszczyca pojawia się najczęściej w miejscach narażonych na uszkodzenia czy otarcia tzn. na łokciach, kolanach, stopach, dłoniach, a także na twarzy i plecach. Choroba często atakuje owłosioną skórę głowy (łuszczyca skóry głowy), co jednak nie wpływa na wypadanie włosów czy pogorszenie ich stanu. Schorzenie czasami zajmuje także paznokcie, powodując wgłębienia, rogowacenie podpaznokciowe i rozwarstwianie płytki. U niektórych chorych łuszczyca opanowuje również stawy, co prowadzi do powstawania bolesnych stanów zapalnych.

Leczenie łuszczycy

Łuszczyca jest chorobą nieuleczalną, dlatego celem różnorodnych terapii jest niwelowanie jej objawów oraz wydłużanie okresów remisji. Powszechnie stosowana jest kuracja miejscowa (zewnętrzna), ogólna i fototerapia.

Leczenie zewnętrzne może okazać się skuteczne wśród pacjentów, u których zmiany skórne nie zajmują więcej niż 25% powierzchni ciała. W terapii tej stosuje się maści i kremy zawierające kwas salicylowy, mocznik, cygnolinę oraz dziegć, a także kortykosteroidy i pochodne witaminy D. Dzięki leczniczym właściwościom wspomnianych preparatów możliwe jest usunięcie łuski i zaleczenie naskórka.

Leczenie ogólne wprowadza się u chorych, u których wykwity zajmują ponad 25% ciała, odpornych na leczenie zewnętrzne lub w złym stanie psychicznym. W takiej terapii stosuje się leki immunosupresyjne, które mogą powodować rozmaite skutki uboczne.

Leczenie łuszczycy za pomocą fototerapii wykorzystującej promieniowanie UVA i UVB jest bardzo skuteczne, a jednocześnie bezpieczne, gdyż w tym przypadku ryzyko działań niepożądanych jest bardzo niskie. Zwykle stosowana jest ona równolegle z terapią farmakologiczną.

Chorzy poddawani są naświetlaniu w specjalistycznych kabinach, które emitują światło UVA i UVB 311nm. Czas naświetlania jest dobierany w sposób indywidualny – zasadniczo pacjenci o jaśniejszej karnacji są poddawani naświetlaniu znacznie krócej niż pacjenci z ciemniejszą skórą. W trakcie trwania terapii prowadzona jest tzw. tabela naświetlań, która gwarantuje bezpieczeństwo i skuteczność poszczególnych zabiegów. Warto dodać, że tylko seria zabiegów przeprowadzonych w regularnych odstępach czasu może przynieść oczekiwane rezultaty leczenia. Fototerapię UVB 311nm. można zastosować bez obaw nawet u dzieci i kobiet w ciąży.

Osoby cierpiące na łuszczycę powinny unikać czynników wywołujących nasilanie się choroby. W tym przypadku należy pamiętać o odpowiedniej diecie, pić dużo płynów, unikać używek oraz zminimalizować stres. Warto sięgnąć również po dermokosmetyki, które zapewnią odpowiednie nawilżenie skóry. Powszechnie stosowana jest kuracja miejscowa (zewnętrzna), ogólna i fototerapia.

Źródło: klinikakrajewski.pl – kosmetolog Warszawa

You might also like