FirmaSpecjalistyczna.pl

W jakich sytuacjach zdecydować się na zabieg dentystyczny w znieczuleniu ogólnym?

0

Dlaczego niektóre zabiegi dentystyczne wymagają znieczulenia ogólnego? Odpowiedź jest prosta – aby obniżyć próg bólu ludzkiego ciała, zmniejszyć cierpienie i wprowadzić ciało w stan nieświadomości. W znieczuleniu ogólnym istnieje możliwość wykonania kompleksowego, często interdyscyplinarnego leczenia obejmującego często pełny zakres procedur wymaganych w jamie ustnej pacjenta. Zmniejsza to liczbę procedur ( w znieczuleniu miejscowym trzeba by było wykonać klika zabiegów) skraca czas  leczenia  oraz  jego koszty dodatkowo zmniejszając obciążenia farmakologiczne ( jednorazowo podawany antybiotyk, leki p-zapalne) oraz obciążenia psychiczne ( stres)

Kiedy znieczulenie ogólne stosowane jest w stomatologii?

Przede wszystkim warto zauważyć, że znieczulenie ogólne podczas zabiegów dentystycznych odbywa się na zasadzie dobrowolności zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Przed przyjęciem znieczulenia pacjent odbywa konsultację z anestezjologiem, który wyjaśnia zasady zabiegu, bada pacjenta i ocenia jego badania ( wcześniej zlecone przez stomatologa) przepisuje właściwą dawkę dla danej osoby i monitoruje ogólny stan jego zdrowia podczas zabiegu.  Opowieści o niebezpieczeństwach znieczulenia ogólnego to kolejny mit niepotwierdzony przez praktykę. Nowoczesne zabiegi znieczulenia ogólnego ( zarówno narkozy jak i sedacji)  mają wystarczająco skuteczne leki, które w połączeniu z nowoczesną aparaturą do narkoz warunkują bezpieczeństwo i komfort zabiegów stomatologicznych. Pacjent wybudzający się nie ma stresu związanego z zabiegiem , budzi się bez bólu i zgłasza tylko na wizyty kontrolne do lekarza prowadzącego. Znieczulenie ogólne jest wskazaniem dla pacjentów niewspółpracujących ( zarówno dzieci jak i dorosłych) pacjentów obciążonych zdrowotnie ( w narkozie możemy bezpiecznie monitorowć pacjenta pod względem ciśnienia krwi ,rytmu serca, zmniejszać farmakologicznie krwawienie)  wymagających rozległego  leczenia  w jamie ustnej ( leczenie zachowawcze, zabiegi chirurgiczne) pacjentów z dentofobią . Wiele osób, zwłaszcza dzieci, boi się działań dentystycznych, dlatego też, w celu leczenia zębów bez negatywnego oddziaływania na psychikę korzystne dla pacjenta jest zastosowanie narkozy.  Osoby, które odczuwają paniczny strach przed dentystą, narzędziami stomatologicznymi i gabinetami dentystycznymi mają możliwość wyleczyć zęby, nie doświadczając stresu.

W jakich sytuacjach zdecydować się na zabieg dentystyczny w znieczuleniu ogólnym?

Leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym jest najczęściej stosowane w poważnych, długotrwałych zabiegach dentystycznych. Ta metoda jest również polecana osobom z nietolerancją – słabą reakcją  na miejscowe środki znieczulające lub gdy najmniejszy stres psychiczny i fizyczny powoduje poważne komplikacje. Wskazaniem do znieczulenia ogólnego jest np. predyspozycja do napadów padaczkowych, choroby psychiczne, zaburzenia umysłowe ( w tym genetyczne wady rozwojowe)

Leczenie w znieczuleniu ogólnym zakłada działanie ogólnoustrojowe na organizm i cały układ nerwowy. To całkowite zanurzenie w nieświadomości, które przypomina fizjologiczny sen. Ogromnym plusem jest to, że jednocześnie można wyleczyć pacjenta kompleksowo ( wyleczyć  wszystkie zęby zachowawczo i kanałowo  , wykonać zabiegi chirurgiczne, pobrać wyciski , oszlifować zęby etc.)  a z powodu braku reakcji emocjonalnej pacjenta i zmniejszonego wydzielania śliny podczas znieczulenia ogólnego, lekarz może prowadzić długie , skomplikowane i precyzyjne leczenie.

Podsumowując wskazaniami do zabiegów w znieczuleniu ogólnym są między innymi:

  • Usuwanie tak zwanych zębów mądrości, gdy są one problematycznie umiejscowione
  • Procedury odbudowy kości, podnoszenia zatok szczękowych , resekcje zębów
  • Kompleksowe leczenie implantologiczne, protetyczne, endodontyczne, zachowawcze
  • Usunięcie kilku zębów jednocześnie
  • Obecność chorób neurologicznych
  • Zwiększony odruch wymiotny
  • Zwiększona trauma lub ogrom planowanego zabiegu stomatologicznego
  • Panika i niepokonany lęk przed interwencją dentystyczną
  • Wykonywanie autopsji i drenażu zapalenia okostnej lub ropnia
  • Wykonywanie korekty kości szczęki i gnatyczych wad zgryzu

Inspirowane: triodent.com.pl – wybielanie zębów Warszawa

You might also like