FirmaSpecjalistyczna.pl

Jak powinno wyglądać czyszczenie broni przed elaboracją?

0

Broń strzelecka przeznaczona jest do prowadzenia ognia ciągłego lub pojedynczego (w zależności od jej rodzaju) do celu stałego lub ruchomego. O skuteczności prowadzonego ognia decydują przede wszystkim umiejętności strzelającego, ale również przygotowanie broni do prowadzenia ognia. Dbałość o sprawność mechanizmów broni to istotny czynnik w zakresie wydłużenia żywotności eksploatacyjnej broni palnej. Konserwacja, a następnie prawidłowe przygotowanie broni do użycia (tzw. elaboracji) wpływa na zwiększenie jej skuteczności w zakresie sprawnego funkcjonowania mechanizmów, co przekłada się w dużej mierze na celność podczas prowadzonego ognia. Istotne znaczenie odgrywają materiały konserwacyjno-eksploatacyjne stosowane do przygotowania broni do strzelania. Wśród profesjonalnych użytkowników broni palnej największą popularnością spośród materiałów smarnych przygotowujących broń do prowadzenia ognia cieszy się płyn do czyszczenia przed elaboracją.

Prawidłowe przygotowanie broni do strzelania

Broń palna ze względu na zastosowane w jej konstrukcji mechanizmy wymaga właściwej konserwacji podczas przechowywania oraz prawidłowego czyszczenia broni przed i po strzelaniu. Eksperci z branży broni palnej polecają używać do celów konserwacyjnych, jak również w celu przygotowania broni do strzelania profesjonalnego płynu do czyszczenia przed elaboracją. Gazy prochowe w postaci sadzy, które wytwarzane są po każdym wystrzale, osadzają się na elementach broni (m.in. w mechanizmie spustowym, w lufie czy w komorze nabojowej), co negatywnie wpływa na skuteczność strzelania, w przypadku dużej częstotliwości prowadzonego ognia bez przeczyszczenia broni. Ponadto niewłaściwie wyczyszczony osad prochowy, który pozostaje na elementach broni po czyszczeniu nieskutecznymi środkami konserwującymi, sprawia, że po dłuższym czasie na podzespołach broni pojawiają się wżery lub mikropęknięcia. W wyniku pojawienia się tego typu zmian w konstrukcji broni palnej w pierwszej kolejności pojawiają się problemy techniczne (m.in. zacięcia, szarpanie lub większy opór języka spustowego), a następnie może nastąpić trwałe uszkodzenie. Płyn do czyszczenia przed elaboracją umożliwia prawidłowe przygotowanie broni do strzelania, w wyniku czego strzelający może prowadzić nawet długotrwały skuteczny ogień bez konieczności przeczyszczania broni w trakcie strzelania.

Płyn do czyszczenia przed elaboracją

Dotychczas stosowane materiały konserwacyjno-eksploatacyjne do konserwacji oraz przygotowania broni do strzelania miały na celu zapewnić nie tylko skuteczną ochronę podzespołów przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi (tj. wilgocią, zapyleniem lub wysoką temperaturą), lecz także wysoką skuteczność broni palnej podczas strzelania. Coraz większym uznaniem wśród użytkowników broni palnej cieszy się płyn do czyszczenia przed elaboracją, którego właściwości sprawiają, że osad prochowy usuwa się z łatwością z elementów broni, na co wpływa nowoczesna struktura płynu ochronnego. Po wielu ekspertyzach okazało się, że zwykłe smary nie zapewniają skutecznej ochrony mechanizmom broni. Pozostałości smarów po konserwacji zamieniają się w trudno usuwalny osad, który wpływa na prawidłową pracę mechanizmów broni. Ponadto stosowane smary nie posiadają właściwej struktury, która zapewniłaby skuteczne długotrwałe przechowywanie broni. Płyn do czyszczenia osadza się na elementach broni, tworząc niewidoczną powłokę, która wypełnia mikropęknięcia, nadając mechanizmom płynniejszy ruch. Ponadto płyn posiada dobre właściwości konserwujące broń podczas długotrwałego przechowywania.

You might also like