FirmaSpecjalistyczna.pl

Bitcoin i kryptowaluty – czym są?

0

Co to jest kryptowaluta?

Kryptowaluta to technologia internetowa, której jednym z zastosowań jest pełnienie roli środka płatniczego. Jest systemem bazującym na sieci peer-to-peer. Użytkownicy systemu i ich komputery pełnią rolę węzłów sieci, przez które następuje:

  • wymiana transakcji,
  • autoryzacja transakcji,
  • rozliczenie transakcji.

System przechowuje informacje na temat posiada kryptowalut. Stan ich posiadania jest związany z indywidualnymi portfelami, które zawierają informacje odnośnie stanu posiada kryptowaluty przez danego użytkownika. Portfel jest tworzony automatycznie, a kontrolę nad nim ma wyłączenie jego posiadacz. Kryptowaluta jest wynalazkiem stworzonym bez współpracy z instytucjami finansowymi. Obecnie większość państw na świecie uznała kryptowaluty jako jednostkę walutową. Najbardziej popularna kryptowaluta to bitcoin.

Co to jest bitcoin?

Bitcoin jest pierwszą cyfrową walutą. Obsługa transakcji z wykorzystaniem bitcoin można być realizowana przy pomocy takich kanałów jak:

  • punkty handlowe,
  • kantory,
  • banki,
  • internet.

U podstaw całej idei bitcoin leży blockchain, który jest otwartą siecią, do której dostęp można uzyskać za pomocą aplikacji, giełd oraz punktów handlowych. Wykonywane transakcje są publiczne i ich historię można przeglądnąć przy pomocy aplikacji. Technologia ta jest oparta na sieci peer-to-peer bez komputerów centralnych, systemów zarządzających i weryfikujących transakcje. Komputer w sieci bierze udział w przesyłaniu oraz uwierzytelnianiu transakcji. Bitcoin może zostać zapisany w formie pliku na komputerze osobistym lub przetrzymywany w prowadzonym przez osoby trzecie serwisie. Księgi transakcji są zaszyfrowane przy pomocy metod kryptograficznych i dostępne są tylko dla autoryzowanych użytkowników. Ilość bitcoinów wynosi 21 milionów. Każdy bitcoin jest dzielony na 100 milionów mniejszych jednostek. Poszczególne jednostki nazywają się satoshi. Księgi transakcji mogą zawierać informacje o dowolnych typach transakcji. Bitcoin oraz satoshi może być  indywidualnie identyfikowalny i programowalny.

You might also like