FirmaSpecjalistyczna.pl

Na co zwracać uwagę, kupując ręczniki?

0

W każdym gospodarstwie domowym można znaleźć wiele ręczników. Kuchenne czy łazienkowe, kąpielowe lub do rąk. Jest dużo rodzajów, różna jakość, różne materiały. Czym kierować się przy zakupie ręczników? Czy tylko kolor jest istotny, czy są inne parametry, które decydują o dobrym użytkowaniu ręczników? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę.

Właściwości ręczników

Podstawowa kwestia to chłonność ręcznika. Zwłaszcza ręczniki do łazienki powinny dobrze absorbować wilgoć. Dlatego należy wybrać ręcznik dobrej jakości, miękki w dotyku. Najlepszej jakości ręczniki to te wykonane z bawełny z dodatkiem jedwabiu. Ich cena jest zdecydowanie wyższa niż zwykłych ręczników. Jeśli są zbyt drogie, warto wybrać te bawełniane w 100%. Z pewnością należy unikać ręczników z dodatkiem poliestru, ponieważ zdarza się, że takie ręczniki mimo pięknego wyglądu, w ogóle nie wchłaniają wody. Warto także zwrócić uwagę na nowość na rynku – ręczniki bambusowe, które są grube i miękkie.

Rodzaj tkaniny ma znaczenie 

Kolejna kwestia to gramatura tkaniny, z jakiej wykonano ręcznik. Im cięższy ręcznik, tym jego gramatura jest wyższa, a to oznacza, że ręcznik ma większą gęstość splotu i jest lepszej jakości. Te najcieńsze mają gramaturę 300-400. Słabo wchłaniają wodę, ale dosyć szybko wysychają. Najlepsze ręczniki do łazienki mają gramaturę 450-500. Najgrubsze ręczniki to te o gramaturze 550.

Przy jednym ręczniku, zwłaszcza małym, ciężko w sklepie porównać wagę. Natomiast kilka złożonych ręczników może wskazać różnicę, który ręcznik jest lepszy.  Istotną kwestią jest również rozmiar ręcznika. Ten należy dobrać w zależności od przeznaczenia i użytkownika. Ręczniki do łazienki powinny mieć wymiar 70×140 cm lub 100×180 cm. Ręczniki do wycierania rąk mogą być nieco mniejsze, na przykład 50×100 cm. Taki ręcznik sprawdzi się także dla dzieci. Ręczniki do łazienki powinny być możliwie jak największe, ponieważ najlepiej sprawdzają się po kąpieli, mają dużą powierzchnię wchłaniania i pozwalają na szczelne otulenie. Najmniejsze są ręczniki kuchenne, mogą mieć wymiary nawet 30×30 cm.

Ręczniki do zadań specjalnych

Dla osób, które mają skłonności do alergii i podrażnień sprawdzą się ręczniki z bawełny BIO. Oprócz  tego należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Do prania takich ręczników należy wybierać wyłącznie hipoalergiczne produkty. Taka bawełna jest uprawiana bez chemicznych substancji, przez co szansa podrażnienie skóry jest dużo mniejsza. Warto wtedy zwrócić szczególną uwagę na ręczniki bambusowe, ponieważ uprawa nie wymaga używania chemicznych nawozów.

Nie tylko funkcjonalność

Mimo, że są ważniejsze parametry od wyglądu, to warto wybierać takie ręczniki, które nam się podobają. Na rynku obecnie jest mnogość wzorów i kolorów. Odpowiednie ręczniki do łazienki są w stanie odmienić wnętrze. Jeżeli zdecydujemy się na podobne kolory wszystkich ręczników w domu, znacznie ułatwi to pranie. Warto zdecydować się na ręczniki haftowane, które ułatwią korzystanie domownikom z odpowiednich ręczników bez pomyłek. Ładne ręczniki z ornamentem lub haftem nadają się świetnie na prezent.

Wybierając ręcznik, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na skład i gatunek. Ręczniki wysokiej jakości dobrze spełniają swoje zadanie. Ważny jest także rozmiar ręcznika i przeznaczenie. Wybór wzoru i koloru powinien być sprawą drugorzędną. Jednak dostępność ręczników jest obecnie tak duża, że z pewnością wybierzemy to co nas zadowoli, zarówno w przypadku, gdy wybieramy ręczniki do łazienki, plażowe czy kuchenne. Należy także pamiętać o odpowiednim praniu ręczników, według wytycznych na metce. Dzięki temu ręczniki posłużą nam dużo dłużej.

Źródło: Madley.pl

You might also like