FirmaSpecjalistyczna.pl

Wybieramy balustrady na balkon i taras

Balustrada na naszym balkonie czy tarasie ma za zadanie nie tylko zapewniać nam bezpieczeństwo i komfort użytkowania, ale także wyróżniać się i stanowić prawdziwą dekorację naszego domu. Obecna oferta projektów wykonawczych jest tak duża i różnorodna, że wybór materiału, z którego zostanie wykonana nasza barierka, zależy wyłącznie od naszych możliwości finansowych i upodobań estetycznych.

Balustrady drewniane dla każdego

Drewno jest nie tylko materiałem najbardziej uniwersalnym i najczęściej wykorzystywanym, ale także w sposób najprostszy wpisującym się w ogólną specyfikę konstrukcyjno-estetyczną właściwie każdego budynku i jego otoczenia. W przypadku domów z drewna, szczególnie tych stylizowanych i utrzymanych w stylach regionalnych, drewno na balkonie czy tarasie to właściwie pozycja obowiązkowa, która nie tylko nie zaburza ogólnego zamysłu realizacji, ale i potrafi wyraźnie podkreślić charakter domu. Wygląd balustrady można oczywiście dostosowywać do naszych potrzeb i upodobań, dbając o jej kolor i kształt, ale najczęstszym rozwiązaniem są w tym przypadku pionowe elementy z desek nierzadko przypominających sztachety płotu bądź też łączone, ażurowe konstrukcje z rzadko rozstawionych pionowych i poziomych desek. Drewniane balustrady sprawdzą się także doskonale jako dopełnienie architektury ceglanych lub tynkowanych budynków, jednocześnie podkreślając nowoczesność rozwiązań i ocieplając chłodny i surowy kształt zimnych wizualnie ścian.

Beton w stylizacjach

Balustrady betonowe najlepiej sprawdzą się w budynkach stylizowanych lub utrzymujących zabudowę dworkową – zarówno tych historycznych, jak i nowoczesnych. Pionowe elementy balustrady, będące w tym przypadku zamkniętą konstrukcją podkreślającą kolumnowy charakter tarasu lub balkonu oraz stanowiące dopełnienie słupów podpierających go, mogą przybierać formę prostą, wygiętą w łuk lub geometryczną. Z uwagi na masywność tworzywa, z którego są wykonane balustrady betonowe, ich wypełnienie zależy od wielkości powierzchni, którą dysponuje inwestor – nie da się w sposób prosty i zapewniający pełną stabilność wypełnić elementów o dużej powierzchni, dlatego w tego typu realizacjach przeważają pionowe elementy rozstawione z mniejszą lub większą gęstością. Niestety balustrady betonowe, z uwagi duże zacienienie balkonu przez całą konstrukcję, nie są dobrym rozwiązaniem w przypadku bardzo małych balkonów, ponieważ zaburzają harmonię pomiędzy powierzchnią użytkową a samą barierką.

Balustrady kute z żeliwa dla ludzi z fantazją

Balustrady żeliwne kute mogą przybierać proste, tradycyjne formy, ale dzięki właściwościom technicznym materiału w kwestii designu są w stanie zadowolić także najwybredniejszych inwestorów, stanowiąc niebywały element dekoracyjny domu. Kształt balustrad kutych powinien być dostosowany do kształtu okien – proste okna wymuszają niejako wybór łagodnych i prostych linii barierki, zaś okna łukowate – linii zaokrąglonych. Bardzo dobrze będą one także wypadały w zestawieniu z ogrodzeniem o zbliżonej lub identycznej stylistyce, a także w kontraście kolorystycznym do koloru elewacji budynku.

Balustrady ze stali nierdzewnej dla nowoczesnych rozwiązań

Trudno o coś bardziej minimalistycznego, a zarazem wyrazistego i nadającego charakter budynkowi, niż prosta stalowa rama z odpowiednim wypełnieniem. Stal nierdzewna lub stal niklowana wykorzystywane są najczęściej jako materiał konstrukcyjny balustrad w nowoczesnym budownictwie mieszkalnym i publicznym, dlatego inwestorzy chętnie decydują się na nie w przypadku chociażby galerii handlowych lub dużych, nierzadko oszklonych budynków biurowych. Szkło stanowi zresztą w przypadku balustrad ze stali nierdzewnej znakomite ich dopełnienie, odpowiednio doświetlając przestrzeń balkonu lub zapewniając jego użytkownikom nieco intymności. W pierwszym przypadku wystarczy zastosować bezpieczną przezroczystą taflę, w drugim – szkło mleczne.

Pamiętaj o konserwacji

Natężenie zabiegów pielęgnacyjnych oraz dobór odpowiednich środków konserwujących zależy od rodzaju materiału, na który zdecydowaliśmy się, projektując balustradę balkonową czy tarasową. Drewniane elementy wymagają konsekwentnej i systematycznej pielęgnacji powtarzanej – w zależności od użytego materiału oraz jego zużycia – od roku do co 5-6 lat. Balustrady betonowe maluje się wraz z całą elewacją, zaś kute żeliwo – jeśli jego stan tego wymaga – raz na kilkanaście lat. Najłatwiej oczywiście zadbać o balustrady ze stali nierdzewnej – w tym przypadku wystarczy wilgotna szmatka. Nieco więcej uwagi trzeba za to poświęcić ich wypełnieniu – zazwyczaj szklane, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i środków czyszczących ze względu na aktywność warunków atmosferycznych.

Źródło: Kobamet.pl – Balustrady nierdzewne

You might also like