FirmaSpecjalistyczna.pl

Na czym polega ogrzewanie pompą ciepła?

Pompa ciepła – tania i efektywna alternatywa dla sieci gazowej

W naszym kraju pompy ciepła nadal nie są rozpowszechnionym sposobem ogrzewania. Szczególnie rzadko spotykane są pompy typu powietrze-woda. W Polsce pokutuje fałszywe przekonanie, że pompy ciepła nie sprawdzają się w naszym klimacie. Tymczasem jest to rozwiązanie bardzo korzystne pod względem ekonomicznym, ponieważ znacząco redukuje koszty ogrzewania domu czy mieszkania. W przypadku braku dostępu do odpowiedniej infrastruktury, może stanowić również dobrą alternatywę dla sieci przesyłowej gazu ziemnego.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła, a więc pompa typu powietrze-woda jest urządzeniem, które jako tak zwane dolne źródło – czyli środowisko, z którego pozyskuje się ciepło – czerpie bez ograniczeń z powietrza atmosferycznego. W przypadku domowej instalacji grzewczej pompa ciepła odgrywa dokładnie taką samą rolę jak kocioł węglowy, gazowy lub elektryczny. Oznacza to, że zasila ona w ciepło przewody centralnego ogrzewania (c.o.) oraz dostarcza ciepłą wodę (c.w.u). Wspomniane urządzenie wykorzystywane jest również do sprawnej klimatyzacji, a więc ochładzania budynku podczas lata. W takim przypadku pompa pełni funkcję centralnego klimatyzatora. Ostatnim trendem na rynku polskim jest również, od dawna wykorzystywana na świecie, właściwość pomp ciepła o stosunkowo małej mocy, które są użytkowane jedynie do ogrzewania wody użytkowej. W takiej sytuacji nie tylko powietrze wokół budynku, ale i powietrze wyprowadzane z pomieszczeń przez wentylację wywiewną, staje się doskonałym źródłem ciepła.

Pompa ciepła w polskim klimacie – wskaźniki efektywności

Najnowsze modele pomp ciepła pracują wydajnie, także w naszym klimacie. Dostarczana za ich pośrednictwem ilość ciepła wpompowanego do instalacji grzewczej, przewyższa bowiem zużytą energię elektryczną nawet w temperaturach zewnętrznych -15 lub -25 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura na zewnątrz budynku osiąga -10 stopni Celsjusza, współczynnik efektywności energetycznej COP pompy ciepła osiąga 2 do 3 jednostek. Oznacza to, że pompa produkuje dwa lub nawet trzy razy więcej energii cieplnej, niż analogiczna dla niej instalacja elektryczna lub gazowa. Dzięki temu pompa ciepła jest nie tylko efektywnym i ekologicznym rozwiązaniem, ale i tanią alternatywą dla innych systemów grzewczych.

Fakt, iż urządzenie to nie wymaga budowy osobnego, dolnego źródła ciepła, sprawia, że jego montaż znakomicie kalkuluje się nawet w przypadku niewielkiej działki. Prostota technologii związana jest również z brakiem konieczności dostępu do wód podziemnych albo powierzchniowych. Zmniejsza to wartość nakładów potrzebnych na inwestycję. Warto zaznaczyć, że montaż pompy ciepła pochłania jednie od 1 do 2 dni. Ponadto wspomniana inwestycja jest stosunkowo trwała, ponieważ w jej przypadku nie istnieje ryzyko rozszczelnienia przewodów czy spadku jakości przesyłu, jak to ma miejsce w instalacjach gazowych czy elektrycznych. Powietrze wykorzystywane przez pompę ciepła będzie przecież dostępne na pewno, a jego pobór i przerób, w przeciwieństwie do gazu lub prądu, nie wymaga ponoszenia żadnych kosztów.

Istotą efektywności pompy ciepła jest jej niezależność względem systematycznie drożejących źródeł energii elektrycznej i gazowej. Z tego powodu zarówno koszty związane z jej zakupem i instalacją, jak i wydatki wynikające z jej codziennego użytkowania są niższe, niż w przypadku tradycyjnych technologii grzewczych. Może warto więc przełamać panujące w Polsce przywiązanie do gazu lub prądu jako głównego źródła ciepła?

Inspirowane: Clim-rem.pl – serwis klimatyzacji Pruszków

You might also like