FirmaSpecjalistyczna.pl

Kiedy warto zamontować panele fotowoltaiczne i dlaczego?

Zalety fotowoltaiki są bezdyskusyjne i niezaprzeczalne. To przede wszystkim niezależność energetyczna, jak również bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego, i o kilkadziesiąt procent niższe rachunki za zużycie prądu elektrycznego w porównaniu do lokalnych dostawców! To argumenty przemawiające za tym, że zakup fotowoltaiki dla właściciela domu jednorodzinnego, firmy czy gospodarstwa rolnego jest realną inwestycją!

Fotowoltaika – rozwiązanie nie tylko dla osób płacących bardzo wysokie rachunki za zużycie energii

Montaż fotowoltaiki ma uzasadnienie w przypadku zapotrzebowania na każdą ilość energii. Strategicznym celem instalacji fotowoltaicznej jest obniżenie wysokości rachunków za energię pochodzącą od lokalnych dostawców. Z ekonomicznego punktu widzenia instalacja fotowoltaiczna zawsze finalnie staje się dobrą inwestycją. Jeśli przedsiębiorca lub właściciel obiektu zużywają bardzo duże ilości energii, to inwestycja w fotowoltaikę okaże się tym bardziej wysoce opłacalna. Można zdecydować się na instalację fotowoltaiczną o mocy dobranej do indywidualnych potrzeb danego odbiorcy, w tym także przy małym zapotrzebowaniu na prąd.

Planujesz zmiany, przeprowadzkę? – zainwestuj w fotowoltaikę dopiero po zmianie lokalizacji

Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja długofalowa. Jeśli dany przedsiębiorca rozważa zmianę lokalizacji bądź też właściciel budynku planuje przeprowadzkę, to inwestowanie w fotowoltaikę może okazać się nietrafione. Fotowoltaika z zasady jest systemem, który działa przez 20 do 25 lat. Warto zaplanować montaż i eksploatację fotowoltaiki biorąc pod uwagę plan długoterminowy.

Osobom, które chcą wymienić czy zmodernizować dach bądź też dokonać zabudowy gruntu, nie poleca się montowania instalacji fotowoltaicznej na takim etapie. Inwestycja powinna być przeprowadzona dopiero, gdy zakończono już wszelkie tego typu prace – ograniczy to prawdopodobieństwo zacienienia albo uszkodzenia fotowoltaiki w przyszłości.

Brak zacienień – doskonałe miejsce dla fotowoltaiki

Przyjmuje się, że przeszkody architektoniczne w postaci budowli czy innych elementów zacieniających panele fotowoltaiczne mogą powodować spadek wydajności instalacji fotowoltaicznej nawet o 20%. Przyczyn zacienienia może być wiele: słupy, drzewa, budynki lub odległe obiekty czy też samo zacienienie wynikające z nieodpowiedniego montażu paneli PV. Przed podjęciem decyzji o montażu fotowoltaiki należy umówić się z projektantem, który oceni, czy instalacja fotowoltaiczna montowana na elewacji budynku, na dachu czy gruncie będzie mogła pracować wydajnie.

Montaż paneli PV na północ – stanowczo odradzamy

Instalacja fotowoltaiczna nie powinna być z zasady montowana na północnej stronie obiektów. Dzięki skierowaniu paneli fotowoltaicznych na wschód, zachód czy południe mamy szansę uzyskania maksymalnej mocy instalacji fotowoltaicznej. Montaż paneli PV skierowanych na północ będzie oznaczał obniżenie ich mocy, co w perspektywie może powodować mało wydajną produkcję energii i dłuższy czas oczekiwania na zwrot kosztów z inwestycji w fotowoltaikę.

Źródło: House Solutions – fotowoltaika, pompy ciepła, klimatyzacje

 

You might also like