FirmaSpecjalistyczna.pl

Czym jest i jak działa AutoPot w systemach hydroponicznych?

0

AutoPot jest automatycznym systemem nawadniającym nadającym się zarówno do małych, domowych upraw, jak i dużych plantacji komercyjnych. AutoPot jest systemem grawitacyjnym i do nawadniania upraw nie wymaga instalacji dodatkowych urządzeń zasilanych energią elektryczną co wpływa na jego niezawodność. Co ważne, systemy nawadniające tego typu bardzo łatwo modyfikować i rozbudowywać, dopasowując je do indywidualnych potrzeb każdej uprawy. Hydroponiczne systemy AutoPot dają również możliwość stałego monitorowania pH i EC wody oraz precyzyjnego dozowania substancji odżywczych. Zastosowanie AutoPot dzięki możliwości montażu zbiornika nawet do 1000l, pozwala na automatyczne podlewanie roślin, bez żadnego nadzoru nawet przez 2 miesiące.

Z czego składa się system AutoPot?

AutoPoty sprzedawane są na ogół w gotowych do użycia zestawach. Każdy moduł takiego zestawu składa się z donicy na uprawianą roślinę (dostępne pojemności to 8,5l 15l oraz 25l), specjalnie zaprojektowaną tacę nawadniającą pasującą do doniczki, zawór wodny czyli tak zwana “spłuczka” do kontrolowania przepływu wody do podstawki, orurowania łączącego kolejne elementy systemu oraz zbiornika do przechowywania roztworu wody i pożywki. AutoPoty są również wyposażone w specjalnie zaprojektowaną miedzianą matę, powstrzymującą korzenie przed zapchaniem rurek.

Jak działa system AutoPot?

System AutoPot wyposażony jest w centralny zbiornik służący do przechowywania połączonych składników odżywczych i wody. Zbiornik ten podłączony jest za pomocą rurek do “spłuczek” znajdujących się w każdej z tacek, w której umieszczana jest doniczka. Dzięki umiejscowieniu zbiornika powyżej doniczek, przygotowany w nim roztwór samoczynnie spływa rurkami wypełniając tacki pod doniczkami, spłuczki zapobiegają przelaniu tacek. Spłuczka działa na podobnej zasadzie jak standardowa spłuczka w toalecie. Gdy woda dostaje się do zaworu tacki, unosi ona znajdujący się w nim pływak, a gdy ten podniesie się na określoną wysokość, odcina dalszy dopływ wody tym samym zapobiegając przelaniu się podstawki. Roślina absorbując roztwór odżywczy, sprawia, że jego poziom w tacy zmniejsza się, co powoduje otwieranie się zaworu i zasilenie jej kolejną porcją roztworu, proces ten jest powtarzany do czasu kiedy nie zabraknie wody w głównym zbiorniku.

Zalety systemu AutoPot.

Instalacja systemu AutoPot pozwala na automatyzację nawadniania upraw. System może być pozostawiony bez opieki, do momentu wyczerpania pożywki ze zbiornika. Nie wymaga on zakupu programatorów, pomp elektrycznych, a więc nie zużywa prądu i nie wytwarza hałasu. Nie potrzebuje on również specjalnych podłączeń kanalizacyjnych. Dzięki zamkniętemu charakterowi systemu mamy pewność, że cała wykonana przez nas mieszanina nawozu i wody zostanie zużyta. System hydroponiczny AutoPot jest idealnym rozwiązaniem, dla growerów, którzy nie mają czasu doglądać swoich upraw codziennie. Choć jego zakup nie należy do najtańszych, jest on niezwykle tani w utrzymaniu.

Źródło: Growtent.pl – System AutoPot

You might also like