FirmaSpecjalistyczna.pl

Czy opłaca się korzystanie z fotowoltaiki

Instalacja fotowoltaiczna nie jest małym wydatkiem. Trzeba zainwestować w panele fotowoltaiczne, inwerter, system mocowania, jak również zabezpieczenie i przewody instalacyjne. Ponadto dochodzą także koszty wykonania projektu i montażu całego systemu. Jednakże jest to wydatek jednorazowy, który z powodzeniem pozwoli nam zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, które wydalibyśmy na opłaty za zużycie prądu elektrycznego przez 2-3 kolejne dekady.

Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej do codziennych potrzeb domowników

Każdy właściciel nieruchomości ma szacunkowe pojęcie, jakie zużycie prądu eklektycznego dotyczy jego gospodarstwa domowego. Uwzględniając liczbę domowników można szybko obliczyć roczny koszt, jaki ponosimy z tytułu opłat za prąd. Odpowiedni dobór instalacji fotowoltaicznej (kWp) sprawi, że będzie ona w stanie pokryć całościowo zapotrzebowanie obiektu w prąd elektryczny.

Co ważne, specjaliści od instalacji fotowoltaicznej tworzą projekty w oparciu nie tylko o wielkość domu, liczbę jego mieszkańców, ale przede wszystkim roczne zużycie prądu. To ta informacja jest kluczowa, w procesie opracowania i stworzenia systemu fotowoltaicznego, który w 100% spełni oczekiwania potencjalnego odbiorcy.

Niskie rachunki za prąd – rzadkość w dzisiejszych domach

W dzisiejszych czasach prawie nikt nie płaci niskich rachunków za prąd. Sytuacja taka zdarza się sporadycznie. Możliwa jest w przypadku, gdy w domu zamieszkuje jedna osoba, która ma małe potrzeby konsumpcyjne i stara się oszczędzać zużycie prądu elektrycznego. Jeśli dysponujemy większą powierzchnią domu, a liczba domowników przekracza 2 – 3 lub 4 osoby, wówczas wysokość rachunków wzrasta, powodując, że koszty zużycia prądu w skali roku stają się dość wysokie. Powoduje to znaczne uszczuplenie budżetu domowego oraz wymusza przymus przeznaczania niemałej puli środków finansowych na poczet opłat za energię elektryczną.

Spore wydatki za zużycie energii elektrycznej pojawiają się także w okresie jesienno-zimowym, gdy, z uwagi na brak dostępu do światła słonecznego częściej i dłużej korzysta się z oświetlenia sztucznego. Do tego dochodzi także zużycie bieżące związane z korzystaniem z domowego AGD i RTV, ogrzewania podłogowego itp.

Fotowoltaika – redukcja poboru prądu z sieci i możliwość dystrybuowania swojej energii

Panele fotowoltaiczne są systemem dostępnym dla każdego obiektu o charakterze mieszkalnym, usługowym, produkcyjnym. Dzięki nim można ograniczyć pobór energii eklektycznej z sieci publicznej. Daje to swobodę i niezależność od dostawców prądu oraz stwarza idealne warunki do oszczędzania środków finansowych. Ponadto, wszelkie nadwyżki powstające w trakcie pracy systemu fotowoltaicznego można przekazać do dystrybutorów sieci energetycznej. Owe nadwyżki prądu można odebrać z sieci w późniejszym czasie.

Niezawodność fotowoltaiki oraz korzystne dofinansowanie do jej budowy

Ilość wytworzonego prądu przez panele fotowoltaiczne zależy od warunków atmosferycznych. Warto jednak wspomnieć, że instalacja PV pracuje przez 365 dni w roku, niezależnie od pory roku i nasłonecznienia. Ponadto, dobre urządzenia posiadają 25-letnią gwarancję, po której panele fotowoltaiczne będą wykazywać co najmniej 85% wydajność działania, co jest wyjątkowym atutem przemawiającym za zamontowaniem fotowoltaiki w swoim domu. W ten sposób inwestor otrzymuje gwarancję, że koszt budowy instalacji z pewnością się zwróci.

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej można sfinansować z korzystnych, środowiskowych kredytów lub dotacji z instytucji zajmujących się ochrona środowiska naturalnego. Dzięki temu każdy ma możliwość budowy własnego systemu przy mniejszym nakładzie kosztów lub rozłożeniu wydatków na dogodne raty.

Panele fotowoltaiczne to doskonały sposób na produkcję ekologicznej energii eklektycznej i uniezależnienie się od państwowych dostawców prądu. W dobie współczesnego zanieczyszczenia powietrza warto postawić na czystą energię i przyczynić się do poprawy stanu swojego najbliższego otoczenia, a jednocześnie uniezależnić się od narzucanych przez dystrybutorów cen energii.

Źródło: http://inverter.com.pl/

You might also like