FirmaSpecjalistyczna.pl

Maszyny budowlane – kupić czy wynająć?

0

Rozpoczęcie każdej budowy wiąże się z przygotowaniem odpowiedniego sprzętu. Maszyny budowlane stanowią nieodzowny element każdego placu budowy, a przed inwestorem pojawia się dylemat – kupić maszyny czy też wynająć? Właściwa decyzja zależy od wielu czynników, z reguły najważniejszy jest aspekt finansowy. Istotne jest również zapotrzebowanie inwestora na maszyny a także czas potrzebny na realizację zleceń. Aby dokonać właściwego wyboru, należy przeanalizować potrzeby firmy budowlanej pod wieloma kątami.

Najważniejsze maszyny na placu budowy

Ciężko wyobrazić sobie plac budowy bez koparki, która stanowi najbardziej powszechny pojazd budowlany. Służy do rozdzielania gruntów, wykorzystywana jest do robienia wykopów pod fundamenty, szamba, kanalizację, pod budowę basenów i stawów. Koparki kołowe znajdą swoje zastosowanie na utwardzonych powierzchniach, natomiast koparki gąsienicowe świetnie nadają się na grząskie grunty.

Inną najczęściej wykorzystywaną maszyną jest ładowarka, która jest również urządzeniem służącym do prac ziemnych. Może być również stosowana do wykopów i przeładunku. Ładowarka wzbogacona o wiertnicę staje się doskonałym urządzeniem koniecznym do wykonania odwiertów pod słupy.

Najbardziej uniwersalną maszyną jest jednak koparko – ładowarka, łącząca funkcje obydwóch urządzeń. Swoje zastosowanie znajdzie przy wyburzaniu ścian i budynków, kuciu posadzek czy niwelacji terenu. Często stosowanym urządzeniem na budowie, zwłaszcza w remontach, jest także młot wyburzeniowy. Służy do wyburzania ścian, dzięki czemu zdecydowanie usprawnia pracę i pozwala zaoszczędzić dużo czasu. Wszystkie te maszyny są dostępne w wypożyczalniach specjalistycznego sprzętu budowlanego, warto więc rozważyć skorzystanie z takiego rozwiązania.

Korzyści płynące z wynajmu maszyn

Wynajem maszyn budowlanych zamiast ich kupna może być bardzo opłacalnym rozwiązaniem, wszystko zależy jednak od indywidualnego zapotrzebowania firmy budowlanej. Zakup nowych bądź używanych maszyn wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Bardzo często wymusza na przedsiębiorcy wzięcie kredytu lub skorzystanie z usługi leasingowej. Taki wydatek powinien być odpowiednio wcześniej zaplanowany, nie każda firma ma również odpowiednią zdolność kredytową, aby skorzystać z takich rozwiązań.

Dla tego typu przedsiębiorców wynajęcie maszyn będzie rozsądnym rozwiązaniem, nie obciążającym budżetu na wiele lat. To również opłacalne wyjście dla firm, które realizują mało zleceń a także dla osoby prywatnej, która potrzebuje maszyn jednorazowo, np. do budowy domu. Tutaj również wynajem pojazdów i urządzeń będzie zdecydowanie tańszą opcją.

Należy także pamiętać o tym, że zakup własnej maszyny wiąże się z zapewnieniem jej operatora. Jeśli firma bądź osoba prywatna nie dysponuje personelem z odpowiednimi umiejętnościami, kolejnym kosztem obciążającym budżet będzie wynajęcie odpowiednich fachowców.

Posiadanie maszyny na własność wiąże się również z koniecznością zadbania o nią. Należy dysponować miejscem do jej przechowywania, dbać o serwis, regularne przeglądy i naprawy w przypadku awarii. W sytuacji wynajmu, cała odpowiedzialność za sprawy formalne leży po stronie firmy wynajmującej, dzięki czemu zaoszczędzimy również czas. Jeśli właśnie oszczędność czasu jest dla nas kluczowa, to jest to kolejny argument przemawiający za skorzystaniem z usług firmy wynajmującej, ponieważ ich maszyny są dostępne od zaraz.

Zdarza się, że wynajem maszyny jest mniej korzystny niż zakup własnej. Przede wszystkim wymaga to płynności finansowej ze strony najemcy, ponieważ opłat za wykorzystanie maszyn należy dokonywać na bieżąco.

Podsumowując, korzyści płynące z wynajmu specjalistycznych maszyn budowlanych zdecydowanie przeważają i jest to najlepsze rozwiązanie dla firm budowlanych chcących zaoszczędzić czas i przede wszystkim pieniądze. Należy jednak pamiętać o tym, iż każdy przedsiębiorca ma inne potrzeby i warto przed podjęciem ostatecznej decyzji przeanalizować wszystkie czynniki, aby wybrać rozwiązanie najbardziej optymalne.

Źródło: Avio-Star.pl – Transport HDS

You might also like