FirmaSpecjalistyczna.pl

Kurs na HDS: najczęstsze pytania i odpowiedzi

Kurs na HDS – na czym naprawdę polega? Czym tak naprawdę jest HDS? Ile trwa cały kurs? Jaki jest całkowity koszt? To są przykłady pytań zadawanych przez potencjalnych kandydatów chcących zdobyć uprawnienia na hydrauliczny dźwig samochodowy. Na samym początku warto zwrócić uwagę, co oznacza skrót HDS, i na czym tak naprawdę polega kurs, a później przedstawimy najczęstsze pytania.

  • HDS – co tak naprawdę kryje się za tymi trzema literami?

Jak wyżej już zostało wspomniane, HDS oznacza hydrauliczny dźwig samochodowy. Jest to samochód ciężarowy z zamontowanym żurawiem, który stanowi jeden z najniezbędniejszych i najwszechstronniejszych pojazdów używanych w transporcie jak i budownictwie.

  • Na czym polega praca na takim żurawiu?

Praca operatora żurawia, tzw żurawia załadunkowego najczęściej odbywa się bez udziału innych urządzeń. Głownie polega na załadunku, rozładunku i przenoszeniu ciężkich rzeczy. Jego nośność jest kilkutonowa.

  • Co jest potrzebne, aby otrzymać uprawnienia na HDS?
  1. trzeba być pełnoletnim,
  2. posiadać prawo jazdy kategorii C,
  3. zaświadczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania pracy jako operator,
  4. wykształcenie minimum podstawowe,
  5. pozytywnie zdany egzamin.
  • Czego możemy dowiedzieć się na takim kursie?

Dowiemy się wiele przydatnych i ważnych informacji, które później przydadzą nam się w pracy operatora. Celem takiego kursu jest jak najlepsze przygotowanie kandydatów na operatora do pracy ze wszystkimi rodzajami żurawi przenośnych. Podczas kursu HDS kursant otrzymuję wiedzę teoretyczną z zakresu:

  1. obsługi żurawia,
  2. dozoru technicznego,
  3. informacji na temat budowy hydraulicznego dźwigu samochodowego,
  4. zasad bezpiecznej eksploatacji,
  5. obowiązków operatora,
  6. sposobu postępowania w razie wypadku czy awarii sprzętu,
  7. podziału na typu maszyn: samojezdne, przeładunkowe itd,
  8. zasad BHP.
  9. Praktyki pracy na żurawiu HDS.
  • Na jaki okres otrzymuje się uprawnienia?

Gdy kursant pozytywnie zda egzamin potwierdzający jego wiedzę otrzyma bezterminowe zaświadczenia kwalifikacyjne kat UDT – IIŻ, które upoważnia do prowadzenia i obsługi wszystkich typów żurawi przenośnych typu HDS niezależnie od osprzętu dodatkowego (np. wciągarki, chwytaka, łyżki czerpakowej itd.), marki, wysięgu, a także udźwigu.

  • Na jaki temat możemy otrzymać pytania podczas egzaminu?

Jak wiadomo egzamin podzielony jest na część teoretyczną i praktyczną. W pierwszej części musimy wykazać się wiedzą zdobytą na kursie, natomiast w drugiej części egzaminu niezbędny będzie pokaz umiejętności.

Przykładowe zagadnienia, z których możemy otrzymać pytania to: budowa żurawia, eksploatacja sprzętu, normy i przepisy prawne, zasady BHP, obowiązki operatora podczas pracy, a także po jej zakończeniu, przyczyny utraty stateczności żurawia, jak postępować w razie awarii sprzętu czy wypadku.

  • Ile trwa kurs na żurawie HDS?

Taki kurs obejmuje 40 godzin zajęć dydaktycznych kończących się egzaminem państwowym przed komisją UDT.

  • Jaka jest cena kursu?

Trudno jest określić jednoznacznie, jaka jest cena kursu, ponieważ są setki firm zajmujących się szkoleniami przyszłych operatorów, jak więc można się domyślić rozbieżność cen jest różna. Można znaleźć kurs w cenie 499 zł jak i kurs, za który będziemy musieli zapłacić około 800 zł. Jak więc widać w ofertach cenowych firm można przebierać.

  • Dla kogo jest kurs na hydrauliczny dźwig samochodowy?

Taki kurs jest dla każdego, kto wiąże swoją przyszłość z pracą operatora np. w transporcie czy w budownictwie. Podejść do takiego kursu mogą początkujący, a także osoby, które pracują już w wymienionych wyżej sektorach, a chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.

Źródło: Akademia-efect.pl – uprawnienia HDS

You might also like