FirmaSpecjalistyczna.pl

Transport lotniczy – kiedy warto z niego korzystać

Towarowy transport lotniczy to coraz popularniejszy sposób przewozu towarów na duże odległości. Czego można po nim oczekiwać i jakie są jego zalety?

Towarowy transport lotniczy to specyficzna gałąź transportu, między innymi dlatego, gdyż do niedawna kojarzony był przede wszystkim z lotami pasażerskimi i to zazwyczaj na duże odległości. Polega on na przewozie drogą powietrzną towarów w dowolne miejsce na świecie. Lotniczy transport towarów realizowany jest na kilka sposobów:

  • w bagażnikach pasażerskich samolotów rejsowych w miarę wolnej przestrzeni ładunkowej,
  • wyspecjalizowanymi liniami lotniczymi posiadającymi samoloty przystosowane tylko do przewozów ładunków w formie jednorazowego przelotu bądź też jako kilka oddzielnych.

Transport lotniczy cargo w Europie i Polsce

Największe europejskie lotnisko pod względem ruchu cargo, znajduje się we Frankfurcie. Kolejne są lotniska w Paryżu, Amsterdamie, Londynie (Heathrow) oraz Stambule (Ataturk). Wyniki naszych krajowych lotnisk w zestawieniu ze światowymi danymi wypadają blado. Oszacowano, że Polska obsługuje około 1% wszystkich przewozów lotniczych cargo w Europie.

Rozwój transportu lotniczego – to już się dzieje

Transport lotniczy towarów to jeden z kluczowych elementów mających wpływ na rozwój dzisiejszej wymiany handlowej na świecie.  Wciąż rosnące zainteresowanie transportem lotniczym cargo doprowadziły do dynamicznego rozwoju tej formy transportu. Prognozuje się, że zaplanowane na najbliższe 12 lat dalsze wspieranie rozwoju sektora transportu lotniczego w zakresie poprawy przepustowości nawigacyjnej, ochrony i bezpieczeństwa ruchu lotniczego oraz wskazanie sposobu powiązania transportem publicznym portów lotniczych z miastami oraz ich obszarami funkcjonalnymi, wpłynie na rozbudowę  zintegrowanej i uzupełniającej się sieci transportowej.

Najszybsza metoda transportu

Logistyka przy wykorzystaniu drogi powietrznej maksymalnie skraca czas realizacji transportu. Dlatego sugeruje się, aby z transportu lotniczego korzystać w sytuacji obsługi ładunków wymagających bardzo szybkiego przesyłu. Spośród wszystkich dostępnych rodzajów transportu międzynarodowego transport lotniczy oferuje najszybszy czas realizacji. W sytuacji korzystania z kanału powietrznego czas realizacji przewozu nie przekracza zazwyczaj 2-7 dni od momentu podjęcia przesyłki od nadawcy, aż do momentu przybycia do lotniska docelowego.

Klienci, którzy decydują się na skorzystanie z usługi świadczonej drogą lotniczą, mogą liczyć na ekspresową dostawę towaru w dowolne miejsce na terenie całego świata. Firmy, oferujące transport powietrzny najczęściej współpracują wyłącznie z renomowanymi liniami lotniczymi, dzięki czemu przewożone towary bezpiecznie docierają na miejsce.

Zasięg globalny oraz komfort logistyczny

Zaletą transportu lotniczego jest również duży zasięg. Jest to ważna cecha biorąc pod uwagę globalny charakter dzisiejszej gospodarki. Ponadto należy zaznaczyć, że wiele państw nie dysponuje dostępem do morza. Transport drogowy lub kolejowy nie zawsze jest możliwy lub nie spełnia oczekiwań Klienta. Warto wtedy rozważyć  usługę frachtu lotniczego. Tego rodzaju transport daje możliwość dostarczenia ładunku do odległych zakątków świata, nawet na niewielkie lotniska na obszarze punktu docelowego, skąd dowóz ładunku na miejsce jest szybszy i tańszy.

Terminowość dostaw oraz wysoki poziom bezpieczeństwa

Transport lotniczy adresowany jest do osób oczekujących terminowości. Co więcej, jednym z ważnych powodów, dla których warto skorzystać z transportu drogą powietrzną jest wysoki poziom bezpieczeństwa towarów. Ma to kluczowe znaczenie dla ładunków wyróżniających się bardzo krótkim terminem przydatności oraz cechujących się wysoką wrażliwością na uszkodzenie (wstrząsy).

Kiedy stosuje się transport lotniczy?

Wśród ładunków, które najczęściej przewożone są za pośrednictwem transportu lotniczego, wymienia się także towary o wysokiej wartości oraz produkty o niskiej masie oraz niewielkiej objętości. Obecnie z usług lotniczego cargo korzystają między innymi dostawcy części samolotowych i samochodowych. Wynika to z konieczności szybkiego dotarcia przesyłki na czas. W przypadku sprzętu AGD i RTV, najczęściej wybierane są inne rozwiązania (np. transport kolejowy czy morski), bowiem artykuły te nie muszą być dostarczane w trybie natychmiastowym, a transportowanie ich samolotem znacznie zwiększa koszty transportu (duże objętości, wysoka waga przesyłki).

Źródło: Symlog.eu – spedycja międzynarodowa

You might also like