FirmaSpecjalistyczna.pl

Czy programista musi znać angielski?

Czy pracujący w zespole wyłącznie z Polakami, nie mający styczności z klientami zza granicy programista musi znać język angielski? Teoretycznie znajomość angielskiego nie jest konieczna do kodowania, bardziej liczą się tutaj umiejętności korzystania z wybranego języka programowania, lecz nie da się zaprzeczyć faktowi, że w zasadzie cała branża IT komunikuje się ze sobą po angielsku. Angielski jako język globalny opanował cały internet, większość zamieszczonych w nim materiałów napisana jest po angielsku. Jest on też podstawowym językiem wykorzystywanym w komunikacji między międzynarodowymi zespołami. Programista nie posiadający umiejętności czytania i pisania po angielsku, będzie musiał zmagać się wieloma przeszkodami, które w konsekwencji mogą wyeliminować go z rynku pracy.

Nie da się ukryć, że większość z języków programowania nierozerwalnie powiązana jest z językiem angielskim. Niemal wszystkie z nich wykorzystuje w swojej strukturze słowa zaczerpnięte z tego języka, więc znajomość angielskiego znacząco ułatwia operowanie terminami opisującymi klasy, czy funkcji w kodzie. Większość polskich firm działających w branży IT, oferuje swoje produkty poza granicami kraju, dlatego, też wszelkie komentarze do kodu, umieszczane są po angielsku. Bez znajomości języka obcego programista nie będzie w stanie zrozumieć wymaganych od niego zmian. Brak znajomości angielskiego będzie również przeszkodą w rozwoju zawodowym. Jeśli programista chce być na bieżąco ze zmianami w świecie IT, brak umiejętności przyswojenia wiadomości w języku angielskim znacząco utrudni mu zdobywanie wiedzy. Serwisy internetowe służące do wymiany otwartych kodów źródłowych programów i bibliotek, czy zawierające informacje o najnowszych zmianach związanych z aktualizacjami języków programowania, prowadzone są właśnie po angielsku.

Nawet pobieżnie przeglądając ogłoszenia o pracę dla programistów łatwo zauważyć, że większość pracodawców oczekuje od kandydatów na stanowisko programisty znajomości angielskiego. Wymagany poziom znajomości języka obcego różni się pomiędzy poszczególnymi firmami. Programiści coraz częściej uczestniczą w projektach, w których muszą kontaktować się z przedstawicielami zagranicznych kontrahentów, dlatego większość z nich oczekuje od swoich pracowników, znajomości angielskiego umożliwiającej płynną komunikację, zarówno w piśmie, jak i mowie. Nawet jeśli w ogłoszeniach brak informacji o konieczności znajomości angielskiego, możemy się spodziewać, że jego znajomość będzie dodatkowym walorem w naszym CV. Pomimo ciągłego rozrastania się branży IT i dużego zapotrzebowania na programistów, nieznajomość angielskiego może stanowić duży problem w znalezieniu zatrudnienia. Planowanie kariery programistycznej, najlepiej wiec połączyć z nauką angielskiego. Pozwoli to nam na podniesienie własnych kwalifikacji oraz na łatwiejsze znalezienie pracy.

Źródło: TeamQuest – Praca IT

You might also like