FirmaSpecjalistyczna.pl

Bezolejowe sprężarki LENTO – czy to dobry wybór?

0

Dynamicznie rozwijający się przemysł wymaga poszukiwania optymalnych rozwiązań. Stosowanie nowoczesnych maszyn oraz urządzeń zasilanych sprężonym powietrzem może być dobrym krokiem do poprawy efektywności działalności, np. produkcyjnej. Sprężone powietrze posiada szereg zalet w stosunku do konwencjonalnych rozwiązań – napędu elektrycznego czy spalinowego.

Rosnące zapotrzebowanie na instalacje produkujące sprężone powietrze spowodowało gwałtowny rozwój tej branży. Współcześni producenci oferują szeroki wachlarz modeli sprężarek, a wśród nich sprężarki śrubowe bezolejowe, które są rozwiązaniem innowacyjnym. Rezygnacja ze stosowania oleju jako czynnika chłodzącego oraz smarującego wynikała z potrzeby ograniczenia zanieczyszczeń powstających podczas wytwarzania sprężonego powietrza.

LENTO – niezawodna bezolejowa sprężarka przemysłowa

Jedna z wiodących marek w dziedzinie posiada w swojej ofercie sprawdzone już przez wielu Klientów sprężarki śrubowe LENTO z wtryskiem wody o zmiennej wydajności. Podstawową zaletą tego modelu jest wysokiej jakości sprężone powietrze w 100% wolne od cząsteczek oleju. W przypadku niektórych branż obecność tego rodzaju zanieczyszczeń w instalacji, wyrobach gotowych czy nawet pomieszczeniach sanitarnych zakładu jest niedopuszczalna, a w przypadku konwencjonalnych sprężarek olejowych istnieje takie ryzyko.

W przypadku specyficznych branż produkcyjnych, do których zalicza się:

 • farmaceutyczna,
 • medyczna,
 • spożywcza,
 • chemiczna,
 • elektrotechniczna

konieczne jest dbanie o najwyższy poziom czystości wyrobów gotowych, dlatego optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie bezolejowych instalacji sprężonego powietrza serii LENTO, co gwarantuje osiąganie najwyższej klasy czystości sprężonego powietrza – „0” wg. normy ISO 8573.1.

Woda jako substytut oleju doskonale spełnia swoją rolę, odpowiadając za:

 • uszczelnianie przestrzeni pomiędzy śrubami (mechanizm sprężający);
 • odprowadzanie emitowanego ciepła podczas sprężania, co pozwala na zachowanie optymalnego poziomu temperatury pracy (woda posiada lepsze właściwości pochłaniania ciepła niż olej).

Najwyższa klasa czystości – nie jedyny atut sprężarek LENTO

Projektując bezolejową sprężarkę postawiono nie tylko na wyeliminowanie zanieczyszczeń, ale także inne cechy oraz parametry techniczne urządzenia. Współcześnie, coraz większy nacisk stawia się na zużycie energii elektrycznej przez maszyny, co wiąże się nie tylko z kosztami eksploatacyjnymi, ale także negatywnym wpływem na środowisko naturalne. Istotną cechą sprężarki bezolejowej LENTO jest relatywnie niska energochłonność, co udało się osiągnąć poprzez innowacyjne rozwiązania technologiczne:

Napęd bezpośredni 1:1 – energia z silnika elektrycznego jest zamieniana na energię mechaniczną i przekazywana do elementu sprężającego właściwie w sposób bezstratny bez komponentów pośredniczących (przekładni).

Płynna regulacja wydajności sprężarki poprzez sterowanie prędkością obrotową pozwala na dostosowanie wielkości produkowanego powietrza do aktualnych, chwilowych potrzeb. W ten sposób możliwe jest ograniczenie zużycia energii elektrycznej.

Kultura pracy oraz komfort użytkowania

Należy wspomnieć również o szeregu rozwiązań wspomagających codzienną eksploatację instalacji:

 • niskie temperatury sprężonego powietrza;
 • niezawodność użytkowania (niskie koszty serwisowania, napraw, przeglądów technicznych);
 • woda może być dostarczana do sprężarki bezpośrednio z sieci wodociągowej (nie ma potrzeby jej uzdatniania);
 • innowacyjny osuszacz posiada funkcję odzysku wody, co ogranicza koszty eksploatacyjne;
 • kondensat, stanowiący odpad z pracy sprężarki, jest neutralny dla środowiska i może być odprowadzony bezpośrednio do sieci kanalizacyjnej (zasługa stosowania wody zamiast oleju);
 • inteligentne sterowniki pozwalają nie tylko na automatyzację użytkowania sprężarki, ale także monitorowanie, rejestrowanie oraz analizę najważniejszych parametrów pracy.

Liczne zalety są argumentem przemawiającym za zakupem sprężarki bezolejowej LENTO, jednak powinno to być podparte gruntowną analizą indywidualnych potrzeb zakładu.

Źródło: Almig – sprężarki powietrza

You might also like